Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hostinec U kamenného stolu ožije v divadle

Česko

PRAHA Divadlo Na Fidlovačce uvede 17. ledna premiéru retro komedie Hostinec U kamenného stolu. Jevištní adaptace vychází jak z knižní předlohy Karla Poláčka, tak z filmového scénáře Otakara Vávry a Vlastimila Rady. Režie hry se ujal Pavel Šimák, který se zároveň podílel na úpravě scénáře spolu s dramaturgyní Klárou Špičkovou. Divadelní adaptace má na rozdíl od známé knižní předlohy dobrý konec. Také autor filmového scénáře z roku 1948 Otakar Vávra nenechal utrápit hostinského Tatrmuže, kterému utekla manželka Božena a on přestal jevit zájem o svůj podnik (jehož se ujali dva rozhádaní bratři, kteří jej dovedli ke krachu). V divadle i ve filmu se k hostinskému manželka vrací a společně zachraňují hostinec.

Pavel Šimák a Klára Špičková obohatili hru o postavu průvodce, který komentuje, co se na jevišti odehrává, a ulehčuje divákovi orientaci v ději. „Nechtěli jsme příliš zliterárnit inscenaci, ale celkově do ní co nejvíc vnést styl Poláčkova humoru,“ vysvětlila Špičková. Podle režiséra Šimáka bylo třeba scénář pracující s mnoha prostředími přizpůsobit technickým možnostem divadla. „Také jsme použili některé postupy grotesky a občas citujeme němý film,“ dodal. Roli hostinského Tatrmuže ztvárnil Václav Svoboda, hostinskou Tereza Bebarová, Spytihněva Denny Ratajský a jeho bratra Tomáše Ondřej Brousek, v dalších rolích účinkují Zuzana Vejvodová, Anna Remková či Ludmila Molínová. Autoři divadelní úpravy připsali i postavy herců. Ztvární je Alexander Minajev a Martina Randová, kteří se s Petrem Rychlým (svůdce hostinské) objeví v autorské scénce.

Autor:

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....