Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Hrad zatlouká. Už 365 dní tají životopis prezidentova poradce Nejedlého

Česko

  6:00
PRAHA - Prezident Miloš Zeman má výročí. Nejsou to však jeho sedmdesáté narozeniny, ale něco, co není dobrou vizitkou pro demokracii v Česku. Už 365 dní Lidové noviny marně žádají o životopis prezidentova poradce pro energetiku Martina Nejedlého. A už rok vlivný byznysmen i Pražský hrad mlčí. Přitom podle zákona o svobodném přístupu k informacím by redakce měla životopisné údaje obdržet do 15 dnů.

Martin Nejedlý, jednatel Lukoil Aviation Czech ve své kanceláři při rozhovoru pro LN foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

V počátcích svého pátrání kontaktovala redakce i přímo Nejedlého, on ale na žádost o detailní údaje ze své kariéry nijak nereagoval. LN proto nedávno požádaly hradní tiskový odbor znovu o zaslání životopisu poradce Nejedlého. A výsledek?

„Poskytnutí životopisu je plně na rozhodnutí Martina Nejedlého. Připomínám, že pan Nejedlý není zaměstnancem Kanceláře prezidenta republiky a nepobírá žádnou finanční odměnu,“ reagoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Jenže jako poradce hlavy státu má Nejedlý vliv na rozhodnutí, která se dotýkají obyvatel České republiky. Hlavu státu doprovází na zahraničních cestách: vládním letadlem a za peníze daňových poplatníků. Naposledy takto byl na státní návštěvě Francie.

Nejedlý je také místopředsedou Strany práv občanů, která donedávna nesla přídomek „Zemanovci“. Miloš Zeman je čestným předsedou partaje. LN zkusily získat Nejedlého curriculum vitae tam. „Žádný takový dokument nemám,“ odpovídá stručně mluvčí strany Miroslav Krčil.

 

I jako externí poradce má Nejedlý na Hradě významnou pozici. Podle informací MF DNES dostal v sídle českých vládců k dispozici tři místnosti hned vedle Masarykovy knihovny. V nich přijímá návštěvy z byznysu i politiky. Jiní Zemanovi externisté své kanceláře na Hradě nemají.

Kde a jak Martin Nejedlý podnikal? Dočtete se v pondělním vydání LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!