Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hradec Králové se bojí, že na Islandu přijde o miliony

Česko

HRADEC KRÁLOVÉ Městu Hradec Králové hrozí kvůli investici do dluhopisů insolventních islandských bank Glitnir a Landsbanki ztráta kolem 74 milionů korun.

Miliony již město tratí na investicích do akcií. Peníze město investovalo prostřednictvím portfolia spravovaného společností ČSOB Asset Management.

Hodnota portfolia v tržním ocenění byla k 30. září 782 milionů korun. Jde o peníze, které město ušetřilo v minulých letech a má je připravené na různé budoucí investice.

Řekl to mluvčí radnice Václav Svoboda.

Portfolio města, jehož roční rozpočtové příjmy přesahují dvě miliardy korun, tvoří z 86 procent asi 25 dluhopisových titulů.

Šest procent portfolia tvoří akciové investice realizované především formou takzvaných indexových certifikátů. Zbytek portfolia připadá na hotovost.

Hrozící ztráty by na běžný chod města podle mluvčího neměly mít vliv. „Také pokrytí investičních priorit na příští rok je zajištěno,“ tvrdí Svoboda. Město chce zejména začít se stavbou koupaliště za více než půl miliardy korun.

Aktuálně nejohroženější investicí jsou právě dluhopisy islandských bank Glitnir a Landsbanki. „V těchto cenných papírech je zainvestováno asi 9,5 procenta aktuální tržní hodnoty portfolia,“ uvedl Svoboda. Dodal, že jejich osud teď záleží na finálním řešení kolapsu islandského finančního systému, které zatím není známo. Kontrolu nad oběma bankami převzala islandská vláda.

Začátkem týdne islandský premiér varoval před nebezpečím státního bankrotu.

Pokud by emitenti dluhopisů dodrželi své závazky, nemusela by být podle Svobody dluhopisová část portfolia aktuální krizí postižena.

„U většiny dluhopisových titulů je i v dnešní době riziko finálního nesplacení dluhu ze strany jednotlivých emitentů relativně nízké, byť další vývoj krize lze jen těžko předvídat,“ uvedl Svoboda.

***

Nejohroženější investicí jsou dluhopisy islandských bank Glitnir a Landsbanki. V těchto cenných papírech je asi desetina hodnoty portfolia Hradce Králové.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!