Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hrad vloni zamítl až třetinu žádostí o informace. Lidi zajímaly názory i budoucnost

ilustrační snímek foto: Anna Boháčová, MAFRA

Hradní kancelář loni odmítla téměř třetinu žádostí o informace, na Hrad jich doputovalo 215. Z dat prezidentské kanceláře vyplývá, že se rok od nástupu prezidenta Petra Pavla situace výrazně nezměnila a odmítá zhruba stejné množství žádostí o informace jako za první prezidentské období Miloše Zemana.
  9:38

Uvedl to ve středu server iROZHLAS.cz a Radiožurnál s odkazem na výroční zprávy ohledně rozsahu poskytovaných informací podle zákona za posledních deset let. Žadateli jsou novináři, aktivisté, ale i veřejnost, která pomocí tohoto nástroje může vykonávat nad státními orgány dohled, píše server.

„Množství odmítnutých žádostí souvisí s tím, že se žadatelé často zajímají o názory, zatím neznámé informace (ptají se na budoucnost) nebo neexistující informace, případně žádají o informace, které nespadají do režimu zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedla mluvčí prezidentské kanceláře Eva Hromádková.

RokPočet žádostíPočet odmítnutí/část.odmítnutípodíl odmítnutých (v procentech)
20232156731
20221317053
20211905931
2020824555
2019825466
20181857339
20171003333
2016832530

Hrad podle ní komunikuje aktivněji na sociálních sítích i přes tiskové zprávy, za rok vyřídil na 6 000 novinářských dotazů, dodala. Velké množství odmítnutých žádostí o informace přičítá zejména jejich formě a obsahu.

Uzavřenost úřadu

Server iROZHLAS.cz ale zmiňuje, že nedostal odpověď například na žádost o informace ohledně korespondence mezi kanceláří prezidenta a někdejším Zemanovým advokátem Markem Nespalou.

„Tuto žádost Hrad odmítl s odkazem na advokátní mlčenlivost – která se kanceláře netýká – a třeba i na to, že novinář nezdůvodnil, proč informaci potřebuje. Což ale zákon nevyžaduje,“ píše server. Odvolal se proto proti zamítavému rozhodnutí k Úřadu pro ochranu osobních údajů, který má na poskytování informací v Česku dohlížet.

Právník protikorupční organizace Transparency International Petr Leyer s mluvčí Hromádkovou souhlasí v tom, že existuje řada „legitimních a legálních důvodů“ pro odmítání informací, ale trvale vysoké procento odmítnutých žádostí podle něj spíše vypovídá o pokračující uzavřenosti úřadu.

„Pokud je tam deset let něco nastaveno, tak není možné ten úřad proměnit ze dne na den. Takže to může trvat i při nejlepší vůli třeba dva roky, než se úřad naučí fungovat novým způsobem,“ dodal Leyer.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...