Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hrají vám Smetáčkovci

Česko

Traditional Jazz Studio vystupuje půl století, teď má i vlastní expozici

Ještě tu padesátku doslavíme, a pak už dáme pokoj,“ slibuje Pavel Smetáček, zakladatelská osobnost naší nejrespektovanější jazzové formace posledního půlstoletí - Traditional Jazz Studia. Její dlouholetý šéf, klarinetista, skladatel, aranžér, diplomat i publicista nedávno oslavil sedmdesáté narozeniny, avšak jeho kapela už měla abrahámoviny loni v listopadu. Hraje vlastně nepřetržitě od svých začátků, její členové i její posluchači - a těch věrných je pořád dost - mají co poslouchat a nač vzpomínat.

Tak dlouhá aktivní cesta přinesla spoustu zážitků, výrazných uměleckých činů i kuriozit. I proto vznikla v krásných prostorách Českého muzea hudby v Praze v Karmelitské ulici rozsáhlá výstava Traditional Jazz Studio - 50 let živé tradice. Soustředila v takovém kontextu dosud neprezentované dokumenty, hudebniny, programy, fotografie, karikatury, hudební nástroje a tak dále většinou z archivu Traditional Jazz Studia a jeho členů, především Pavla Smetáčka a jeho bratra Ivana. Jsou tu k vidění také audiovizuální dokumenty a na několika koncertech se kapela na výstavě připomněla i živě. Naposledy při křtu unikátního dvojalba nazvaného Poločas století, 1959-2009 (vyd. František Rychtařík).

Za padesát let koncertování a nahrávání stihl soubor uspořádat hodně přes pět tisíc koncertů, absolvoval stovky festivalových či televizních vystoupení a realizoval dlouhou řadu rozhlasových či gramofonových nahrávek. Přesto se ještě našly rarity, jež nyní v jubilejním dvojalbu našly uplatnění: rekonstruované historické snímky (remastering Pavel Bukovský) pocházející ještě z časů „před kapelou“, první nahrávky pro zahraniční gramofonové firmy, záznamy z prvních koncertů v cizině...

Za sběratelsky „senzační nález“ lze podle znalců považovat tři snímky, které s TJS natočil na jaře 1972 na pražském Výstavišti někdejší Armstrongův spoluhráč, klarinetista Albert Nicholas. Byl prvním zaoceánským muzikantem, který s kapelou spolupracoval (poté jich bylo samozřejmě víc, například Benny Waters či Tony Scott).

Tehdy si s Traditional Jazz Studiem zahrál skladby Savoy Blues, Careless Love a Back Home in Indiana, spoluhráčem na kontrabas byl Luděk Hulan... Tyto nahrávky nebyly dosud zveřejněny, a tudíž jsou pro ctitele Pavla Smetáčka a jeho kapely velkým objevem. U padesát let trvající kapely, pro milovníky tradičního jazzu notoricky známé, je to skoro zázrak.

Vymizelá elegance Připomínky výročí Traditional Jazz Studia i jeho kapelníka sice pomalu doznívají, aktivitu vitálních muzikantů to však netlumí. Zrovna dnes hraje kapela na plese v Hotelu Pyramida a jejím hostem je Jiří Suchý, další koncert plánuje už za pár dní na 17. února. Před týdnem koncertem otevřeli v Chýních výstavu po všechna léta dvorního fotografa Traditional Jazz Studia Antonína Maříka, nedávno byl Pavel Smetáček poctěn Evropskou cenou Gustava Mahlera, kterou uděluje Evropská unie umění, chystají se vystoupení doma i za hranicemi. I po padesáti letech lze jenom opakovat, co je dávno zřejmé: k Traditional Jazz Studiu se vždy přiřazuje kvalita, potěšení z muziky a pomalu vymizelá elegance projevu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!