Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kontroly na hranicích se Slovenskem se zmírní, vojáci odejdou, řekl Rakušan

Vojáci pomáhající při hraniční kontrole foto: ČTK

Kontroly na česko-slovenských hranicích se začnou zmírňovat. Ministr vnitra Vít Rakušan v úterý řekl, že na středečním zasedání vlády navrhne, aby po dalších deset dnů na kontrolách zůstali jen policisté. Ze služby budou staženi vojáci a celníci. Bez dalšího rozhodnutí vlády by kontroly skončily v noci ze středy na čtvrtek.
  10:20

Vláda rozhodla kvůli rostoucí migraci zejména Syřanů, kteří využívají Česka jako tranzitní zemi, o dočasném obnovení kontrol na hranici se Slovenskem loni 26. září. Policisté a celníci se na 27 bývalých česko-slovenských hraničních přechodech i takzvané zelené hranici na pomezí obou států objevili o tři dny později.

Původně na deset dní, později ale kabinet premiéra Petra Fialy kontroly opakovaně prodloužil. Poslední zhruba měsíc, od 21. prosince, je režim mírnější a kontroly jsou už jen namátkové.

Do konce loňského roku při nich policisté odhalili 9 404 běženců a 140 převaděčů. Zkontrolovali asi 2,5 milionu lidí.

Cizinecká policie loni odhalila při migraci 29 235 cizinců, o 18 065 více než v roce 2021. Významný nárůst zaznamenala u tranzitní migrace, které se z celkového zjištěného počtu dopustilo 21.852 běženců. Nejvíce nelegálně pobývajících cizinců policisté odhalili v Jihomoravském kraji, ve Zlínském kraji a v Praze.

Nejvíce běženců, přes devět tisíc, policisté odhalili v září, nejméně, 560, jich zjistili v únoru. Po zavedení kontrol počet odhalených migrantů klesl, v říjnu jich bylo přes šest tisíc, v listopadu téměř tři tisíce a v prosinci necelých 600.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!