Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

HRDINA naší doby

Česko

Kdo je dnešním Casanovou, Rhettem Butlerem, Delonem, tím Velkým Milovníkem? David Duchovny. V seriálu Californication dostal diváky do kolen směsicí vulgárního intelektuála a křehkého macha, který přes všechny šílené sexuální historky miluje svou bývalou

Jeptiška propaluje Hanka pohledem a následně ho rovnou před oltářem orálně uspokojí. O něco později Hank vyhání z postele nahou ženu, která se mu tam vnutila právě v momentě, kdy ho přišla navštívit jeho dcera Becca. Na sex dojde se scientoložkou, s níž však předtím vykouřil tolik marihuany, že je posléze oběma nevolno. Pozvrací se rovnou na vzácný obraz, a to právě ve chvíli, kdy do ložnice vstupuje Hankova ex. V knihkupectví Hank narazí na sličnou slečnu, která mu o pár hodin později při sexu takovou ubalí pěstí, že zbytek epizody odchodí oteklý a jeho modrá tvář vybledne jen ve chvíli, když se dozví, že rázná Mia je šestnáctiletou dcerou snoubence jeho bývalé. A to byl jen pilotní díl.

Produkce Showtime Networks si nemohla přát lepší reklamu. Dva měsíce před vysíláním druhé série seriálu Californication jeho stěžejní hrdina David Duchovny zamával do fotoaparátů a odhodlaně zmizel v léčebně. V srpnu minulého roku totiž definitivně zjistil, že nezvládá svou závislost na sexu. Američtí novináři se rozepsali o nově se šířící závislosti a například reportér MSNBC odhadl počet sexuálně závislých Američanů na šestnáct milionů. Ovšem nikdo z nich nehraje roli sexem posedlého spisovatele v seriálu, který se stal novým kulturním fenoménem, a to i v zemích, kde se ještě nevysílal, a šíří se po internetu – u nás dokonce s českými titulky. Za ztvárnění sexuchtivého intelektuála Hanka Duchovny vloni získal i Zlatý glóbus pro nejlepšího herce, inu Stanislavskij.

Hank Moody, hlavní postava seriálu Californication, je zNew Yorku přesazený do Los Angeles a sexem prokládá svůj tvůrčí blok a lásku ke své expřítelkyni. Epizodu za epizodou se propíjí a hlavně promilovává Hollywoodem, a soudě podle počtu krásek, které pod Hankem skončí, musí vedle studia Showtime Networks probíhat masivní konkurz.

Seriály Sex ve městě a Zoufalé manželky objevily hrdinky mezi třiceti a padesáti, které nad suši debatují o sexu a vztazích. Ženy ve světě se s nimi radostně identifikují a strach z vlastního těla, předražených bot nebo natvrdlého partnera se díky hrdinkám tenčí. Seriál Californication zaplnil díru na trhu

Californication

Pojem zpopularizovaný stejnojmenným albem Red Hot Chili Peppers (kteří se mimochodem o název s tvůrcem seriálu soudí) poprvé vyslovili v 70. letech obyvatelé Oregonu, když se k nim přes jižní hranici státu začali hrnout Kaliforňané. Výraz je zkřížením slov „Kalifornie“ a „fornication“, tedy sexuální pronikání. Tehdy si Oregonští na kufr auta lepili nápisy ve stylu: „Kaliforňané, táhněte do háje, nekalifornikujte Oregon!“ V Evropě začali slovo californication používat v 90. letech urbanisté, kteří jím označovali novou módu pořádání festivalů a maratonů v centrech měst. Koneckonců, poslední Eurovize byla také přehlídkou kalifornikace. Unifikované, průměrně hezké zpěvačky a tanečnice, spousta solárka a posiloven, přemíra triviální a špatně vyslovované angličtiny. a v pravý čas přišel s mužským hrdinou. Není to žádný detektiv-badatel, žádný udatný lékař a – na rozdíl od dr. House – tenhle sex má. Je nevyzrálý, hravý, citově nevyrovnaný a nedisciplinovaný, roztržitý, nevěrný, věci však pojmenovává pravými jmény a je mu ukradené, co jeho z očí do očí způsobí. Přes svou zálibu v sexu s kýmkoli je romanticky zamilován do jediné ženy, která ho nechce – své bývalé přítelkyně a matky jejich předčasně vyspívající dcery. Takový Belmondo 21. století, ovšem s pohlednější fasádou a hodně řízným slovníkem. Muži, kteří tento seriál sledují, jihnou a fascinovaně přikyvují, konečně je někdo pochopil, konečně to někdo cítí stejně. Z knihy s názvem Bůh nás všechny nesnáší, kterou přišel Hank do L. A. proměnit ve film, vysoustružili v Hollywoodu trhák Bláznivá věc zvaná láska s Tomem a Katie v hlavních rolích. Líbil se všem kromě Hanka. Na toho padl tvůrčí blok a jediné, co píše, je blog.

Hank je člověk rodinný, svou dceru zbožňuje a hodlá být své ex věrný, což se mu ovšem moc nedaří. Největší předností však jsou Hankovy pochybnosti. Pochybuje o sobě, o smyslu toho, co dělá, co si může od života nárokovat, o tom, co ztratil. V košatých internetových diskusích doprovázejících seriál se svěřují muži jeden druhému, že chtějí být jako Hank, alespoň trošku, alespoň na chvíli. Na adrese mensblogtalk.com se množí inzeráty na afrodiziaka a léky na potenci. Dvě tabletky – a budete jako on!

Zatímco Duchovny vychází z léčebny a jeho mluvčí prohlašuje, že se terapie povedla, z amerických televizí se line první díl druhé série příběhů o Hankovi. Ten si hned v úvodu splete v tmavém pokoji domu, kde probíhá velká party, tělo své usmířené přítelkyně Karen s rozkrokem jiné ženy.

Briliant pro bezdomovce

Stejně jako Carrie Bradshawová, tak ani Hank Moody není v materiální nouzi. V Californication mají domy, bazény a automobily všichni. Hank sice popojíždí v oprýskaném porsche bez předního světla, ale to je ve městě dokonalých vozů a poprsí jen roztomilá výstřednost. Snad je to důsledek finanční krize, že se američtí filmaři i diváci přimkli k příběhu, v němž jsou všichni zaopatřeni a jediný, kdo je vyhozen z práce, je Hankův nakladatel, a to proto, že ho kamera v jeho kanceláři usvědčí z ustavičné masturbace.

Je však zajímavé sledovat, koho si muži vybrali za vysněný model. Muže zároveň cynického i něžného, klátícího vše, v čem není testosteron, zatímco svírá v dlani briliantový prsten pro svou ex (ten po jedné obzvlášť srdcervoucí hádce vrazí do ruky bezdomovkyni). Ostatně ani zástupy anonymních žen, co v jeho posteli hledají orgasmus svého života, nepřijdou zkrátka. Každá se dočká respektu Gentlemana Hanka. A pokud se mu svěří, že se hodlá nechat plasticky zdokonalit, Hank ji nehollywoodsky ubezpečí, že jedině od přírody je dokonalá. Pod nátlakem rovných příležitostí a nedostatku materiálních starostí se z mužského hrdiny stalo lehce zmatené, ale vtipné a milující přerostlé dítě, které touží po rodině a pochopení. K tomu však šíří kolem sebe esprit svůdného machismu.

Hank je elitář a pedant. Člověk, který nevysloví jedinou větu bez nějakého fuck, dick či holy shit, si potrpí na vytříbenou angličtinu a opravuje výslovnost i dívkám, se kterými právě souloží. Záliba ve vybroušených slovních hříčkách a vulgárních narážkách přerostla ve svébytnou poetiku. Když Hank Karen, která ho stále odmítá, slibuje, že jí to „udělá tak, až jí po stehnech budou téct Niagarské vodopády“, říká to jako Shakespeare a romanticky. Co na srdci, to na jazyku. Seriálové dialogy – mimochodem, o třídu lepší než u valné většiny seriálů ze současnosti – mají na diváky až terapeutický účinek. I decentní osoby jsou po zhlédnutí pár dílů Californication schopni obohatit svůj slovník o dávku vulgarismíčků, kterými lze trefně vyjádřit své emoce.

Zadavatelé reklam vysílaných v Americe či Austrálii během seriálu byli zaplaveni e-maily od křesťanských fundamentalistů Salt Shakers a 49 společností své reklamy z pořadu skutečně stáhlo. To ale scenáristu seriálu Toma Kapinose – který stejně jako David Duchovny a stejně jako postava Hanka Moodyho přišel do L. A. z New Yorku – nemusí trápit. Skvělá sledovanost zajišťuje natáčení už třetí řady Hankových dobrodružství. Kapinos říká, že je z 98 % stejný jako Hank – až na ten sex. „Jen jsem si splnil sen. Já jsem ženatý, mám tři děti, nemohu být v tomto směru nudnější.“

A David Duchovny?

To příběh Davida Duchovnyho jen potvrzuje teorii, že život napodobuje umění, nebo v hollywoodském stylu: život napodobuje seriál. Syn luteránské učitelky a židovského spisovatele v New Yorku vykročil akademicky. Vystudoval anglickou literaturu na Princetonu a poté Yale. Za své verše získal školní cenu od Akademie amerických básníků. Jeho nikdy nedokončená doktorandská práce nese velkorysý titul Magie a technologie v současné poezii a próze. Minimálně tak měl v zásobě rešerše na Akta X. A pak už chodily nabídky od filmu, a ne lecjaké.

Buď měl Duchovny už tehdy tak rád sex, nebo měl sex rád jeho, každopádně každá jeho role stojí a padá s jeho přirozením. Ve filmu Julie má dva milence hraje chlápka, který si dělá dobře při telefonování ženám náhodně vybraným z telefonního seznamu, v dalším filmu, Extáze, je z Duchovnyho poživačný Randy (v překladu Chlípník), který si užívá podivného sexu, až skončí v sektě. O rok později šel do větší umělecké hloubky, v roli vdovce pátral po sexuálních eskapádách své ženy v softporno seriálu Deníky červených střevíčků. Vlastně by bylo překvapení, kdyby Duchovny v léčebně neskončil (i když v Aktech X, jež ho proslavila, se k agentce Scullyové choval až záhadně zdrženlivě.)

Duchovny je dvanáct let ženatý s herečkou Teou Leoni a je starostlivým otcem dvou dětí. Pár měsíců po Duchovnyho vyléčení však pár oznámil, že žije odděleně, a Billy Bob Thornton se snažil vyvracet nařčení, že to on stojí za rozpadem vztahu. Nebyl by to ale náš hrdina, kdyby v příběhu chybělo odpuštění. Kdo totiž prohlédne festivalem ňader, zadnic a panáků whisky, spatří cosi, oč nakonec autorům Californication jde. Tedy že je návrat ztraceného štěstí možný, že existuje cosi jako tlustá čára za minulostí. Je láska dostatečnou motivací změnit naše vrozené chování, které tolik zraňuje našeho partnera a děti? Zprávy z Hollywoodu z minulého měsíce hovoří takto: David a Tea jsou opět jako dvě hrdličky a na důkaz své kalifornské lásky si nechali vytetovat na ruce prsteny.

***

Ukázka: V rozhovoru pro rádio Hank Moody moderátorovi přibližuje svůj názor na mezilidskou komunikaci...

Hank: Lidé se mi zdají blbější a blbější. Máme celou tu úžasnou technologii, a přesto se z našich počítačů staly jen strojky k onanování. Internet nás měl osvobodit, demokratizovat, ale jediný, co nám skutečně dal, je zrušená kandidatura Howarda Deana a čtyřiadvacetihodinovej přístup k dětskýmu pornu. Lidi už nepíšou, oni blogujou. Namísto řeči esemeskujou, žádný čárky, žádná gramatika. Víte, zdá se mi, jako by jen parta hlupáků pseudokomunikovala s jinou partou hlupáků protojazykem, kterej se víc podobá tomu, čím mluvil neandrtálec, než královské angličtině. Moderátor: Ale to jste součástí problému. Vždyť vy taky blogujete s touhle smetánkou. Hank: Taky se za to nesnáším. No mělas mi zavolat. Já bych to teda nezved’, ale mohlas nechat zprávu na záznamníku, kterou bych teda stejně hned vymazal... ”

O autorovi| Nora Grundová, redaktorka Pátku

Autor: