Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Obří balvan, který se zřítil u Hřenska, rozbili na menší kusy. Už je možné projet

Takto skončil kámen, který spadl na silnici u Hřenska. (25. ledna 2024) foto: Václav Sojka

Silnice mezi Hřenskem na Děčínsku a Německem je znovu otevřená. Ve středu ji uzavřel pískovcový balvan o velikosti osobního auta, který se na ni svalil. Odborná firma kámen odstranila a dokončila také sanaci svahu.
  14:50

Pří pádu pískovcový blok protrhl zátěžový plot, rozdrobil se a uvolnil na svahu nad silnicí další kameny. Hrozilo jejich zřícení, proto bylo nutné úsek uzavřít. V době uzavření museli řidiči využívat objízdné trasy. Původní předpoklad počítal s uzavřením silnice do neděle 28. ledna.

„Balvan se sesunul stovky metrů od obce Hřensko, tedy daleko od zastavěného území. Urazil zhruba 200 výškových metrů. Drobně poškodil silnici a svodidla,“ řekl už dřív mluvčí správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Vysokozátěžová bariéra, kterou blok poškodil, je podle něj dimenzovaná na kameny zhruba do 2,5 metru krychlového. Pískovcový blok, který se zřítil na silnici, měl přibližně dvojnásobek.

Sanace vyšla na 150 tisíc korun, oprava bariéry bude stát kolem 400 tisíc korun. Firma balvan rozbila na menší kusy, materiál správa použije na opravu turistické infrastruktury.

Video z ledna 2023, kdy odborníci na výškové práce uvolnili dvacetitunový skalní masiv, jehož možné zřícení ohrožovalo cestu k Pravčické bráně v Českém Švýcarsku:

17. ledna 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!