Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hříšník Gatlin ještě účast v Pekingu nevzdal

Česko

Hned čtyři dopingové případy se včera řešily. Zajímavá je především snaha olympijského vítěze na 100 metrů Američana Justina Gatlina o snížení trestu, což by mu dovolilo startovat v Pekingu. LAUSANNE Spolu s právníky se Gatlin snaží přimět Mezinárodní sportovní arbitráž CAS, aby při rozhodnutí o výši trestu za dopingový prohřešek z 22. dubna 2006 nebral v úvahu jeho předchozí kauzu s porušením pravidel o dopingu z dob juniorské kariéry.

Sportovní soud bude řešit délku trestu za Gatlinův druhý dopingový případ, při kterém bylo v jeho těle zjištěno v roce 2006 nadměrné množství testosteronu.

Za to dostal osmiletý distanc, ale národní arbitráž mu jej na přelomu roku snížila na polovinu. Naproti tomu atletická federace u CAS požaduje navrácení délky trestu do původní podoby.

Pokud bývalý spoludržitel světového rekordu u arbitráže uspěje, stihl by v červnu národní olympijskou kvalifikaci v Eugene. V Pekingu by měl podle pravidel americké atletiky jistý start automaticky coby obhájce prvenství.

SAN FRANCISCO Soudní proces s bývalým atletickým trenérem Trevorem Grahamem začal v San Francisku podle očekávání: hlavní aktér prohlásil, že se cítí být nevinen. Před soudem se kouč brání obvinění, že nabádal svěřence k dopingu a obstarával jim zakázané látky. Líčení se nemohou zúčastnit největší hvězdy z někdejší Grahamovy tréninkové skupiny Marion Jonesová (odpykává si půlroční trest za křivou výpověď) a Tim Montgomery (za falšování šeků byl odsouzen ke čtyřem letům vězení). LAUSANNE Ukrajinská veslařka Iryna Jarošová byla potrestána dvouletým zákazem startů, protože neprošla testem na řadu zakázaných látek během mimosoutěžní kontroly v Káhiře loni v prosinci. Jarošová uvedla, že si na cizí doporučení vzala zakázané léky pro vyléčení respiračních potíží, neinformovala o tom ale trenéra ani doktora. PAŘÍŽ Ruská kladivářka Taťjana Lysenková dostala dvouletý trest za svůj loňský dopingový případ. Z čela historických světových tabulek jí zároveň bude vymazán její výkon 78,61 metru. Lysenková neprošla mimosoutěžním testem, při kterém odevzdala vzorek moči pozitivní na zakázanou látku s antiestrogenovou aktivitou blokující ženské hormony. Poté odmítla analýzu kontrolního vzorku.

Autor: