Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hrobka Slavín se otevře. Poprvé po 65 letech

Česko

  10:30
Milovníci historie budou mít jedinečnou možnost navštívit památku, která byla pro veřejnost zavřená nejméně 65 let. Hrobka Slavín, dominantní místo Vyšehradského hřbitova, kde jsou uloženy ostatky nejvýznamnějších osobností české kultury 19. a 20. století, se výjimečně otevře pro návštěvníky. Stane se tak o Vyšehradském adventu.

Jedna z nejzajímavějších funerálních památek Prahy, hrobka Slavín, se mimořádně otevře veřejnosti. foto: Svatobor

Krypta pod Slavínem patří bezesporu k nejzajímavějším novodobým českým památkám. Pohřbívalo se do ní po celé 20. století, přesto není mnoho lidí, kteří do ní vstoupili.

Zpočátku byly vstupní dveře prosklené, takže dovnitř mohl každý alespoň nahlédnout. "Po válce v letech 1947 – 1973 do krypty nevstoupil prakticky nikdo. Navíc sklo bylo nahrazeno plechem, takže dovnitř nebylo ani vidět. V roce 1973 byl stav památky už tak katastrofální, že musela být zahájena záchranná rekonstrukce, která skončila prakticky až v roce 2006," říká Václav Liška, předseda spolku Svatobor, který Slavín spravuje.

Osobnosti, které leží v hrobce Slavín:

Jako první byl v hrobce Slavín v roce 1901 pochován básník Julius Zeyer.

Alfons Mucha, Ema Destinnová, Julius Zeyer... ti všichni jsou pohřbeni v kryptě Slavín.

Celý seznam významných českých osobností najdete ZDE

Přestože prostor krypty neměl být nikdy určený ke vstupu veřejnosti, zpřístupní jej Svatobor v čase adventu. Vstup do hrobky bude ale omezený a budou pro něj platit přísná pravidla. Velký provoz by mohl památce uškodit.

Nejzajímavější funerální památka Prahy - národní krypta Slavína.

V kryptě Slavína, která má hlavní motto "Ač zemřeli – ještě žijí", je pohřbeno 55 osobností, jež se výrazně prosadily na poli umění nebo vědy a vždy se angažovaly ve věci českého národa.

Volná už je jen jedna kobka. Koho do ní pohřbí?

Nejsou zde ovšem pochovávány osobnosti politického a veřejného života, pokud toto bylo jejich dominantní charakteristikou. Ani do budoucna se o tom neuvažuje. "Vnímání osobností politiků a jejich práce se často v průběhu let diametrálně změní, od zbožštění až po všeobecné zatracení. Bylo tomu tak i v 19. století, a tak Svatobor z této oblasti osobnosti nevybírá," vysvětluje Václav Potoček, jednatel Svatoboru.

Jako první byl v hrobce Slavín v roce 1901 pochován básník Julius Zeyer.

Jako první tu byl v roce 1901 pochován básník Julius Zeyer, jehož pak následovali například Alfons Mucha, Ema Destinnová, architekt Josef Gočár, vynálezce František Křižík, malíř Vojtěch Hynais, houslový virtuos Jan Kubelík nebo herci Jaroslav Marvan a Zdeněk Štěpánek. Zatím poslednímpohřbeným byl světoznámý dirigent Rafael Kubelík (1996).

V kryptě pod Slavínem jsou uloženy ostatky nejvýznamnějších osobností české kultury a vědy 19. a 20. století, například Alfonse Muchy, Emy Destinnové, Františka Křižíka nebo Rafaela Kubelíka.

V současné chvíli zůstává volná již jen poslední kobka. Zda v ní ještě někdo bude pohřben, nedokáže Svatobor říci. "Možná, že Slavín už je uzavřená věc, stejně jako 19. a 20. století, tedy jeho doba," říká Liška.

Advent na Vyšehradě

Advent na Vyšehradě se koná od 26. listopadu do 18. prosince 2011, vždy od čtvrtka do neděle v odpoledních hodinách.  Vstup do krypty je omezen jen na několik hodin (od 12:00 do 16:00) každý víkendový den adventu. Zhruba hodinová návštěva bude umožněna i o pátcích 2.12, 9.12. a 16.12.

Speciální režim
Do krypty je povolen vstup jen 10 osobám v jednu chvíli, pobyt v kryptě je omezen na 10 minut. Každý návštěvník si tak vyzvedne v pokladně Starého purkrabství časovou vstupenku, která ho bude opravňovat ke vstupu ve vyznačený čas. Vstupenky se budou vydávat vždy na aktuální den.

Více informací na www.vysehradskyadvent.cz

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!