Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hrubín, Munzar a Viola

Česko

Není mnoho herců, které publikum nepřestalo milovat a touží je znovu vidět, i když tito dobrovolně zmizeli z jeviště. Nápad Roberta Tamchyny přivést Luďka Munzara do Violy u příležitosti 100. výročí narození Františka Hrubína byl jedním slovem skvělým tahem a divácký ohlas to potvrzuje. Pořad Obleču tě do hvězd je beznadějně vyprodaný.

Munzar je samozřejmě báječný vypravěč, který má dar vyvolávat obrazy minulosti, s nimi i nevtíravě nabídnout posluchači své životní krédo, promluvit o svých láskách, touhách i smutcích. Humor tu nechybí, ale nejsou to žádné rozjívené historky z natáčení, ale pokus ohlédnout se za minulostí s vědoucím nadhledem. Munzarovy vzpomínky na přítele Hrubína přinášejí vedle komických momentů i zvláštní poetickou atmosféru, která je úplně v řádu básníkova díla. Když vypráví o společně strávených dnech, kdy oba leželi na kamenech u řeky, o letním tichu, o klukovském čtení na půdě vyhřáté sluncem, o petrolejce, kterou matka stavěla stůl, obrazy z paměti vystupují a stávají se znovu živou skutečností.

Slovo básníkovo v jeho podání je zastavení uprostřed rozeřvaného dneška, má noblesu i chlapskou razanci. Pokud jde o umělecký přednes, Munzar je právoplatným dědicem skvělé generace svých předchůdců v Národním divadle. Jeho projev je neokázalý, niterný. Sleduje básníkovu myšlenku, aniž by ji utápěl v okouzlení z vlastní hlasu, jak to někteří herci tak rádi dělávají. Jeho přednes Černé denice je tak osobním procítěním tématu, že přirozeně vyvolává dojetí nad tím, co se nikdy nemůže vrátit. Co víc by si mohl básník pro své verše přát.

PREMIÉRY Šauoch Ibrahim: Jidáš Iškariotský, zrádce Jihočeské divadlo, České Budějovice, dnes Roark Bradford, Langston Hughes, Pavel Vašíček: Královský poker Divadlo Alfa, Plzeň, zítra Oliver Kluck: Princip chaos Divadelní soubor LETÍ, Praha, zítra

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...