Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Hudba pohřbená Pol Potem

Česko

O víkendu proběhne v Praze na Štvanici festival world music Respect

PRAHA Dva dny letos naplní hudební festival Respect, který se už přes deset let věnuje představování pestré mozaiky žánru world music českému publiku. Na poslední chvíli se pořadatelé museli potýkat se zrušenými koncerty dvou interpretů. Náhradou za zrušený koncert zpěvačky Asy a kapely Kasai All Stars budou legendární Besh O Drom z Budapešti a reprezentanti ruské diaspory v Berlíně – skupina Ersatzmusika s Leonidem Soybelmanem. Už prověřenou kvalitu dále reprezentuje marseilleská sestava Lo Cor de la Plana, která propojila tradiční provensálské písně s polyfonií a berberskými rytmy z Alžíru. Zpěvačka Oumou Sangare je už dvacet let africkou stálicí první velikosti, která u nás koncertuje poprvé. Její hudba má funkový rytmický tah, ale vystačí s africkými akustickými nástroji, které kombinuje s evropskými houslemi. Tanya Tagaq přetavila archetypální hrdelní zpěvy inuitských žen do odvážné scénické podoby a inspirovala Kronos Quartet i Björk.

Balkánská invaze Velkým hudebním tahákem jsou nepochybně Dengue Fever, vábivá vzpomínka na kambodžský pop, pohřbený ve vražedných polích Rudých Khmerů, hrající jihoasijskou fúzi, jaká u nás ještě nezazněla.

Kalifornská skupina se zpěvačkou z Kambodže spojuje hudbu zdevastovanou hrůzovládcem Pol Potem se surfovými kytarami a americkým smyslem pro šokující bizarnosti a vytváří iluzi velmi nepravděpodobného spojení ZZ Top s Bollywoodem.

Velkou hvězdou, ač potvrzenou až na poslední chvíli a navíc coby „náhrada“, jsou maďarské legendy Besh O Drom. Osmičlenná sestava, která se od dechovek z Balkánu liší zdravým punkovým kořínkem i šířkou inspirace, čerpá z Řecka, Jemenu, cikánských stylů a díky svému maďarsko-izraelskému kapelníkovi i z židovské hudby.

Kombinuje cimbál se saxofony a orientálními bubny, na svědomí má zdivočelé davy v Glastonbury i v Rudolstadtu, během turné v Kanadě hrála pro dvacetitisícové publikum. Nejlepší současná východoevropská skupina, která přesunula balkánskou invazi na taneční party 21. století. „Spanilá divoká jízda, která se nezdržuje pauzou na nádech,“ napsal o nich britský fRoots, který kapelu vybral pro svoji výroční kompilaci.

Autor: