Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Hudba v Jurském parku

Deep Purple, Jethro Tull, Smokie, Alphaville a Boney M. Nostalgičtí Češi přispívají hudebním dinosaurům na důchod

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Evelyn Brinner

7. 6. 2009 1:41
Alphaville a záplava plevelu

Článek dal jistě práci, snaží se kriticky zhodnotit nostalgické návraty legend i "legend" na pódia v naší vlasti a s lecčím bych i souhlasila...

Jen mi nepřijde, že by paní redaktorka měla přehled - minimálně ne v tom, co se tu pokouší rozebrat... Třeba skupina Alphaville. Ano, autorka má pravdu v tom, že drtivá většina lidí chodí na koncerty "kvůli třem megahitům", z nostalgie. Ale jak může o jejich skladbách prohlásit, že se "kromě tří megahitů" jedná o záplavu plevelu? Kde bere odvahu hodnotit něco, o čem nic neví? Když chci napsat článek a nevím, jak se věci mají, tak se to buď snažím poznat nebo se na to vykašlu a píšu o něčem, za čím si můžu stát!

Alphaville mají velkou spoustu velmi zajímavých skladeb, a to nejen z oblasti mainstreamu! Svoji hudbu dokázali obohatit nejrůznějšími hudebními vlivy, nikdy se nedrželi jen ve škatulce "komerční pop". To, že se v rádiu prosadily jen +-tři písničky nevypovídá nic o tom, jak kvalitní je zbytek tvorby. Mainstream není měřítkem úrovně hudby, snad i naopak! Takže bych doporučovala nejprve si poslechnout, pak hodnotit - když už se do toho tedy chcete pouštět... 

Pozn. taky mi není 50, ale 21 :)

0 0
možnosti

Josef Šklíba

8. 6. 2009 11:24
Re: Alphaville a záplava plevelu

Chtěl jsem na článek reagovat, ale nenapadla mě vhodná formulace myšlenek. Tady je to shrnuto a můžu se pod to podepsat. Na další koncert Alphaville se moc těším a určitě to není kvůli několika hitům z 80. let. To, že se další písně neprosadili, způsobuje také trochu zvláštní přístup samotné kapely. Tím myslím hlavně to, že od roku 1997, kdy bylo slyšet v rádiích Wishful thinking, vydávají Alphaville různé limitované edice a na řadové album stále čekáme. Snad se ho letos dočkáme.

A když už se tu objevuje poznámka o věku - je mi 29 let a k Alphaville mě přivedlo jejich zatím poslední album Salvation.

0 0
možnosti

nnn

4. 6. 2009 23:21
poznámka

Odhlédnu-li od konkrétních jmen, lze s článkem z větší části souhlasit.

   1. Starší generace si zavzpomíná na hudbu svého mládí a kdysi slavné skupiny nebo hudebníci  vlastně plní funkci tzv. zábavových kapel ( slavné? – Sweet /několikrát dobovým hudebním tiskem označena jako nejhorší „rocková“ skupina na světě/, Smokie /když už nic jiného nebylo/, Boney M a Alphaville /uměle vytvořeny/ - všechny jsou za zenitem minimálně 25 let). Deep Purple i Jethro Tull jsou skutečně jiná kategorie než ostatní jmenovaní, ale dinosaury byli nazýváni britským hudebním tiskem již v čase nástupu punku. Stěžejní díla vytvořili v první polovině  70-tých let a v následujících letech vydávali až na výjimky sotva průměrná alba, před několika lety však zřejmě chytili druhý dech a s charakteristickým avšak modernizovaným zvukem nebo v  poloakustických úpravách právě na koncertech dokazují, že stojí za to je ještě poslouchat. Zajímavé je, že jiní veteráni z tohoto pohledu mají u hudebních recenzentů mnohem pozitivnější postavení – např. Rolling Stones, AC/DC, Bob Dylan, Patti Smith – dáno asi kvalitou a kontinuitou tvorby.   2. Současný životní styl umožňuje vybočit z tradičních rolí a i ve vyšším věku lze život užívat  podobně jako přeživší rockeři  jen poněkud umírněnějším způsobem .    Autorka má výborný přehled o současné hudební scéně. O tom se lze přesvědčit v jejich starších článcích. Dalo se čekat, že se však svým názorem na „veteránské“ kapely pamětníků a dokonce i nepamětníků citelně dotkne. Hlavně v mimopražských regionech hudební vkus ustrnul v hardrocku 70-tých let nebo končí ABBOU či Queen, v horším případě hloupou discohudbou, na Moravě dechovku nahradil metal většinou v té nejkonzervativnější podobě.

0 0
možnosti

Miroslav

3. 6. 2009 20:14
Zamysleni

Vazena pani Kacurova, takovy clanek snad ani nema smysl komentovat. Kdyby ta hudba, o ktere mluvite byla skutecne tak zoufala a out jak pisete, tak potom netusim, proc vznikaji nejruznejsi cover verze i nekolik desitek let stare hudby, proc na koncerty techto kapel chodi lide, kteri v dobe kdy kapela zazivala vrchol jeste nebyli ani na svete

0 0
možnosti

vlaďka

3. 6. 2009 11:02
stroj času?

Paní redaktorka asi nepochopila, že většině publika jde hlavně o HUDBU - a zvlášť u Jethro Tull velmi náročnou na provedení a tak odlišnou kompozičně i textově od všech ostatních. Nechodíme na koncerty "mládnout", ale užít si je, a pokud jde o Jethro Tull, ocenit výjimečnost, nadání a profesionalitu.  

0 0
možnosti

Petak

2. 6. 2009 12:41
No těprsk

Teda paní Kačurová, na to, jak dlouho jste ten článek plodila a kolik jste k tomu použila odborníků, tak nutno říct, že se Vám povedlo dát dohromady neuvěřitelnou slátaninu. Když pominu základní faktické chyby, které svědčí o tom, že vůbec netušíte, jak to v branži chodí, nemohu pominout celkové vyznění článku: skoro to vypadá, že kdo chodí na podobné koncerty je podle Vás minimálně divnej. Že Vy budete něco jako rebelka a máte pocit, že komu je nad čtyřicet má sedět doma, koukat na televizi a neprudit!

0 0
možnosti

gastik

1. 6. 2009 14:38
hořká káva

tento článek jsem četla v neděli nad ranní kávou, která mi s každým dalším slovem hořkla...autorka evidentně nerozumí hudbě, když vedle sebe plácá Jethro Tull a Michala Davida(tfuj, tfuj) s Drupim a dělá z nás, kteří máme rádi poctivý rock úplné senilní dementní staříky a šoupe nás do jednoho pytle s diskofilními úchylkami let 80. a Evou a Vaškem..co s tím? nevím..nevím proč pak vzápětí Lidovky upozorňují na koncert ZZ Top, Jethro Tull a ostatních, když je předtím v článku pohaní, že sem jezdí jen proto že už je doma nikdo neposlouchá...těžko se dá věřit, že by se nenašel jediný člověk v Anglii který by si pustil Jethra nebo Deep Purple...no jo..nejsem ,,padesátiletá mánička v džísce"..je mi 21 a Jethra jsem si letos opravdu užila..=))

0 0
možnosti