Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hudba za paušál dorazila do Česka

Česko

PRAHA Hudební skladby je už i v Česku možné kupovat za paušál. Portál i-legalne.cz chce za neomezený přístup do svého katalogu obsahujícího půl milionu skladeb 249 korun za měsíc.

Paušální placení má ale několik háčků. Služba totiž funguje pouze v měsíci, ve kterém si lidé předplatné zaplatí. Pokud nezaplatí za další měsíc, licence ke všem staženým skladbám vyprší a hudbu už poslouchat nepůjde. Licence zapovídá také další manipulaci se soubory - například její vypálení na CD - kromě přehrání na přenosný přehrávač. „Je to jako placení za kabelovku, když ji přestanete platit, programy už také nemáte,“ řekl marketingový manažer i-legalne.cz Petr Peřina. Portál si slibuje zvýšení počtu zákazníků a rovněž zvýšení příjmu z prodeje digitální hudby. I když je i-legalne.cz obchod s hudbou, zatím portálu více vynáší to, že je zároveň hudebním magazínem a prodává na svých stránkách reklamní prostor. Za více než rok své existence prodal portál asi 350 tisíc skladeb. „Do konce roku chceme mít pětapadesát tisíc předplatitelů a samozřejmě posílit naši pozici na hudebním trhu. Chceme osmi- až desetiprocentní podíl,“ řekl šéf i-legalne. cz Marek Sedlák.

Portál nabídne tři způsoby, jak paušál zaplatit. Cena za jeden měsíc je 249 korun, v případě, že se zákazník rozhodne zaplatit za tři měsíce, bude to 699 korun, za celý rok pak 2399 korun. Měsíční paušál odpovídá přibližně ceně jednoho nového CD. „Tento způsob prodeje podporujeme. Digitální hudba tak bude lidem finančně dostupnější,“ říká šéf české pobočky hudebního vydavatelství Universal Music Tomáš Filip. Cena, kterou i-legalne. cz nastavilo, je podle něj asi o pětatřicet procent nižší než cena u obdobných služeb v Německu a je přibližně na úrovni Španělska.

Další hudební obchod t-music, který provozuje mobilní operátor T-Mobile, se zatím paušál nabídnout nechystá. „I cena 249 korun měsíčně je pro koncového zákazníka stále vysoká, navíc je to jen za půl milionu skladeb,“ tvrdí jeho šéf Michal Němec. Tato cena podle něj neosloví lidi, kteří si hudbu stahují z internetu nelegálně. Němcovi se navíc nelíbí ani to, že licence k poslechu hudby se v případě nezaplacení dalšího měsíce deaktivuje. Je to podle něj jenom mezikrok k paušálu bez dalších omezení. To plánuje například výrobce mobilů Nokia. Koncem letošního roku chce některé své telefony prodávat se službou „Nokia comes with music“, kde i po vypršení předplatného zůstanou zákazníkům skladby „navždy“.

Také portál portál i-legalne.cz chce tento systém v budoucnu změnit. Hodlá nabízet stahování hudebních souborů bez DRM, tedy správy digitálních práv - bez licence, která omezuje manipulaci se skladbou, například její kopírování či přehrávání na libovolný přehrávač. „Chceme prodávat hudbu bez DRM a ve formátu MP3. Konec DRM odhaduji do tří měsíců,“ řekl marketingový ředitel i-legalne. cz Petr Peřina. Smířeni s prodejem hudby bez omezení jsou podle Peřiny všichni vydavatelé až na SonyBMG, kde stále probíhají jednání.

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...