Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hvězdy bez velkého humbuku

Česko

Vystoupení souborů Il Giardino armonico a Collegium 1704 na Pražském jaru předvedla, že takzvaná stará hudba je sférou, kde se děje více zajímavého než na koncertech tradičních symfonických ansámblů.

Mimořádný prostor dostal soubor Collegium 1704 Václava Lukse: do divadelní řady byla zařazena inscenace Händelova Rinalda a ansámbl dále uvedl v Týnském chrámu oratorium Vzkříšení téhož autora. Skvělé pěvecké a instrumentální výkony či nasazení je to, co u běžných symfonických orchestrů nebývá pravidlem.

Bez velkého humbuku letos festival přivezl hvězdy tohoto oboru, gambistu Jordiho Savalla či italský soubor Il Giardino armonico s mezzosopranistkou Bernardou Finkovou. Italové připravili dramaturgicky sjednocený, a přesto pestrý večer na téma Pláč Mariin se skladbami od nejranějšího baroka až po baroko vrcholné. Důmyslně prokomponovaný program pamatoval i na to, aby skladby navazovaly tóninou, a tak se jedna přelévala do druhé bez přerušení potleskem. Excelentní byly vstupy mezzosopranistky Bernardy Finkové. Ta má s interpretací staré hudby zkušenosti, ale nebojí se využít ani své operní výbavy ve službě textu a hudbě. Její nářek madony byl autenticky zdrcující, a navíc má Finková schopnost strhnout pozornost posluchače ne na sebe, ale na dílo samo.

HODNOCENÍ LN ***** Il Giardino armonico

Bernarda Finková - mezzosoprán Pražské jaro - Dvořákova síň Rudolfina 25. 5.

Autor: