Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hyundai i20 se bude vyrábět v Turecku

Česko

PRAHA Korejská automobilka Hyundai přesune výrobu modelu i20 určeného pro evropský trh z Indie do Turecka. Původně se spekulovalo o tom, že by se vůz mohl vyrábět v Česku.

Výroba v tureckém Izmitu by měla začít v květnu 2010. Firma o tom informovala včera v tiskové zprávě.

V médiích se v minulých dnech objevily spekulace, že by i20 mohla vyrábět moravská továrna značky nebo slovenský závod Kia v Žilině. „Ve skutečnosti tyto varianty nebyly vůbec ve hře, protože oba závody mají pevně daný výrobní program na léta dopředu a nemají žádnou volnou výrobní kapacitu,“ uvedl mluvčí nošovické automobilky Petr Vaněk.

Spuštění výroby v Turecku si vyžádá investici 75 milionů amerických dolarů (asi 1,33 miliardy Kč) a automobilka vytvoří 500 pracovních míst. Roční produkce dosáhne 80 tisíc pětidveřových i20, z nichž naprostá většina je určena pro evropský trh.

Závod v současné době vyrábí čtyřdveřové verze modelů Hyundai Accent a víceúčelové vozidlo Matrix. Celková výrobní kapacita závodu se zvýši na 100 tisíc kusů ročně.

Model i20 je letošní nástupce populárního modelu Getz a doplňuje skupinu modelů i10 a i30. Větší i30 se vyrábí v nošovické továrně.

Autor: