Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

I profesor může být motorkář

Česko

SÍLA ZJEVU

Proděkan pro grantovou problematiku a vnější vztahy a přednosta Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., je duší motorkář. „Jízda na motorce je očistnou kúrou pro mozek. Když jedete na tak silném stroji, jako je moje Yamaha Warrior, nemůžete přemýšlet nad ničím jiným,“ pochvaluje si proděkan. „Pokud to počasí dovolí, jezdím do práce na motorce každý den. Vědecké prostředí je, co se týká oblečení, naštěstí dost uvolněné, takže můžu zůstat v tom, v čem přijedu: nejčastěji v džínách a tričku. V laboratoři na sebe ještě hodím plášť. Na druhou stranu jsou určitá omezení, která respektuji – například když jde lékař za pacientem, tak by ho neměl děsit kérkou draka. To samé platí pro oficiální jednání, na ta si rád vezmu některý ze svých oblíbených obleků Pierre Cardin. Musím přiznat, že mi docela vyhovuje být jeden až dva stupně pod předepsaným dress kódem a sledovat reakce okolí,“ říká Aleksi Šedo.

Nakupování obyčejného oblečení nesnáším, takže tuto aktivitu velmi rád nechávám na své ženě nebo dceři, které pro to mají cit. Zato věci na motorku si kupuji vyloženě rád, nejčastěji v Písku v prodejně Moto Kabourek.

1. Boty – Army Shop

Na motorku si beru parašutistické kanady z Army Shopu, protože dobře drží kotník a jsou nepromokavé.

Konvenční obuv nejraději nakupuji v obchodech Salamander.

2. Kalhoty – Nazran

Nejraději nosím džíny Diesel. Přes ně si navlékám kožené návleky, tzv. chapsy, motorkářské značky Held. V zimě volím celokožené motorkářské kalhoty Nazran (viz foto).

3. Mikina – Horsefeathers

Často je kupuji ve snowboardovém a „skejťáckém“ obchodě Horsefeathers, ale možná ještě radši mám ty od Bushmana nebo značku Hard Rock.

4. Bunda – Nazran

I bundu mám ze svého oblíbeného motoshopu Moto Kabourek. Součástí motorkářství je i něco, co nezasvěcená veřejnost vnímá jako pokleslou estetiku, nebo dokonce dekadenci. Ty různé nápisy a označení na motorkářských bundách ale mají svůj význam.

S nadsázkou se dá říct, že je to vlastně takový kroj, podle kterého se pozná, kdo kam patří a co se od něj dá očekávat.

5. Brýle – Jaguar

Dioptrické brýle mám rád civilní, bez módních výstřelků. Aktuálně nosím dioptrické brýle značky Jaguar a sluneční Ray Ban.

6. Rukavice

Kupuji je v Bikers Mode, jsou od Zdeňky Koudelákové, která je vyrábí prostě nejlíp.

Autor: