Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Firma dala ve sporu s Babišem o Vrbětice stížnost, soudy ji odškodné nepřiznaly

Objekt číslo 12. Takto nyní vypadá epicentrum výbuchu po vyčištění. Oba výbuchy zasáhly 1 319 hektarů půdy. Likvidace následků zabrala dlouhých šest let, náklady se mohou se přiblížit i miliardě korun. Munici z areálu odvezlo na 550 kamionů. Pyrotechnici ohledali přes třináct tisíc kusů munice, na dalších 1 800 pak narazili při povrchovém sběru. foto: Petr TopičMAFRA

Společnost Imex Group, která se neúspěšně soudila o odškodnění za výroky bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), nyní podala ústavní stížnost. Důvodem žaloby jsou Babišovy výroky po explozích muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Firma chtěla od státu 15 milionů korun jako odškodnění. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Rozhodnutí zatím nepadlo, uvedla mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi.
  9:08

Imex měl sklady pronajaté v době exploze v roce 2014. České bezpečnostní složky později pojaly podezření, že za incidentem, který si vyžádal dva lidské životy, stáli příslušníci ruské tajné služby GRU.

Babiš v prosinci 2014 v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Imex je kontroverzní, že obdobným problémům jako ve Vrběticích čelil podnik i v Bulharsku a že vyvážel zbraně do Konga navzdory embargu. Podle Imexu Babiš lhal a firmu svými výroky poškodil. Žaloba mířila na stát, protože Babiš výroky pronesl jako člen vlády, tehdejší ministr financí.

Zbrojařská firma žalovala ministerstva obrany a vnitra. Podle žaloby obě ministerstva neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování a Babiš je poté v televizním pořadu překroutil a zveřejnil.

V roce 2017 Obvodní soud pro Prahu 2 i Městský soud v Praze žalobu označily za nedůvodnou. Podle tehdejších rozhodnutí nelze na prohlášení veřejných činitelů ve sdělovacích prostředcích ani na předcházející neformální toky informací z ministerstev aplikovat zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.

Firma proti verdiktům podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který v roce 2020 Imexu částečně vyhověl. Uvedl, že nesprávným úředním postupem může být i situace, kdy osoba jednající za státní orgán veřejně podá nepravdivou informaci a způsobí tím újmu. Spor se tak vrátil k obvodnímu soudu, znovu ale padl zamítavý verdikt, který potvrdil i odvolací soud.

Podle předsedkyně odvolacího senátu Ireny Saralievové neuvedl Babiš žádné vysloveně nepravdivé tvrzení a nešlo o exces z obvyklých vyjádření představitelů státní moci k mimořádným událostem ani o nesprávný úřední postup.

Letos pak Nejvyšší soud odmítl dovolání Imexu jako nepřípustné. Právní zástupce firmy poté uvedl, že využije mimořádné opravné prostředky. Není podle něj možné, aby ministři v televizi lhali, byli z toho usvědčeni a nikdo za to nenesl odpovědnost.

16. října 2014

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...