Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Informace o kvalitě péče možná nebudou veřejné

Česko

  10:38
PRAHA - Senátoři se postavili proti tomu, aby ministerstvo zdravotnictví bez jakýchkoliv omezení určovalo vyhláškou rozsah a obsah veřejných informací o úspěšnosti a cenách léčby v nemocnicích.
Senát dnes kvůli tomu zamítl stručný zákon, který má dát lidem právo na tyto informace. Normu tak nyní bude muset znovu projednat Poslanecká sněmovna. Pokud nejsou zákonem stanovena kritéria pro vydání ministerské vyhlášky, tak se dají velmi snadno zneužívat ve prospěch toho či onoho zdravotnického zařízení, uvedla například senátorka ODS Alena Venhodová.

"Opravdu bychom podepsali něco, aniž bychom věděli, co," uvedla. "Zákon je až příliš
 jednoduchý, touto cestou nemůžeme jít. Je to vyhláška, která bude rozhodovat, ne tento zákon," přidal se místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS).

Jejich mínění nesdílel hlavní autor návrhu zákona, bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi (ČSSD). "Zákon má být obecný, vyhláška má být podrobná," uvedl poslanec. Ani podle senátora a lékaře Karla Bartáka z klubu KDU-ČSL by nebylo možné kritéria stanovit zákonem s ohledem na různorodost lékařských oborů. Oba předpokládají, že ministerstvo by při přípravě vyhlášky spolupracovalo s příslušnými odbornými společnostmi.
Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...