Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Intergram vrátí desetitisíce, služební autorádia budou gratis

Evropa

  13:16
PRAHA - Podnikatelé zvítězili. Intergram od nich nebude chtít poplatky za autorádia ve služebních vozech. Kolektivní správce zastupující umělce a výrobce nakonec podlehl tlaku veřejnosti spojené s ministerstvem kultury a ustoupil od svého záměru. Vybrané odměny podnikatelům vrátí.
Žena v autě - ilustrační foto

Žena v autě - ilustrační foto foto: Shutterstock

Na rozhodnutí Intergramu vybírat poplatky za autorádia ve služebních vozech upozornily server Lidovky.cz v prosinci loňského roku. Na ministerstvo kultury kvůli tomu dorazily stovky stížností od živnostníků. Úřad se následně postavil na jejich stranu, když rozhodl, že pokud služebním vozem jezdí konkrétní řidič a poslouchá rádio, nejedná se o veřejné sdělování.

ČTĚTE TAKÉ:

Intergram se sice i nadále s výkladem úředníků neztotožňuje, nyní však rozhodl, že se jím bude řídit. “Intergram chce tímto rozhodnutím přispět ke zklidnění situace a reagovat tak na negativní postoj veřejnosti ke kolektivní správě autorských a příbuzných práv,“ uvedl v prohlášení.

Živnostníci, kteří již poplatek za autorádio zaplatili, dostanou od Intergramu svoje peníze zpět. “... zahájíme s nimi neprodleně jednání o vrácení odměn vybraných za s|užební vozy, případně o započtení těchto plateb vůči odměnám za rok 2012,“ ujišťuje správce. Podle ředitele Intergramu Martina Mařana poslali podnikatelé na účet společnosti za služební autorádia desetitisíce korun. Pokud by však správce trval na dalším vybírání, přišel by si na miliony.

Spor se točil především kolem výkladu pojmu veřejnost, který autorský zákon jednoznačně nevysvětluje. "Intergram považuje veřejné sdělování pouze za opak užití pro osobní potřebu, což není správně," argumentuje ředitel odboru autorského práva ministerstva kultury Pavel Zeman.

Poplatky za autorádia ve služebních vozech nevybírají žádní kolektivní správci autorských práv v Evropské unii. V Británii třeba pro služební vozy a dodávky platí výjimka, poplatky naopak musejí odvádět majitelé vozidel, kde je poskytována služba, například autokarů, zmrzlinářských vozů a podobně.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...