Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pět lidí se v Uherském Brodě nadýchalo oxidu uhelnatého, mezi nimi i děti

Zásah IZS v Uherském brodě (4.3.2024) foto: HZS Zlínského kraje

Pět lidí se v pondělí večer v bytovém domě v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku nadýchalo oxidu uhelnatého. Hasiči a záchranáři byli přivoláni pro podezření úniku plynu z karmy v bytě. Tři dospělí a dvě děti skončili v nemocnici.
  10:24

Hasiči během zásahu kromě pěti obyvatel v péči lékařů z preventivních důvodů evakuovali 21 obyvatel domu. Na sociální síti to uvedl mluvčí krajských hasičů David Martinec.

K bytovému domu vyjížděli hasiči v 19:15 na žádost zdravotnické záchranné služby. „Při příjezdu hasičů již měli záchranáři intoxikované osoby ve své péči. Jednalo se o pět lidí,“ informoval Martinec.

„Velitel zásahu nařídil z preventivních důvodů evakuaci bytového domu, která se týkala 21 lidí,“ popsal mluvčí.

Událost způsobil plyn unikající z karmy v jednom z bytů. „Vzhledem k tomu, že na místě se nacházely malé děti, operační středisko požádalo o součinnost také leteckou záchrannou službu z Brna. Ta po konzultaci lékařů na místě nakonec odletěla zpět na základnu bez pacienta,“ přiblížila mluvčí krajské záchranky Gabriela Netopilová Sluštíková.

Zdravotníci podle ní v rámci přednemocniční neodkladné péče zajistili dvě dospělé ženy, jednoho muže a dvě děti. U všech naměřili poměrně vysokou koncentraci oxidu uhelnatého v krvi a všem nasadili kyslíkovou terapii.

„Dospělé osoby poté transportovali k dalšímu vyšetření a ošetření zdravotníkům interní ambulance Uherskohradišťské nemocnice, děti převezli do stejné nemocnice na dětskou JIP,“ doplnila Netopilová Sluštíková.

V nemocnici se nemuseli zdržet dlouho. „Všichni hospitalizovaní dnes byli nebo budou propouštěni do domácího ošetřování,“ řekla v úterý mluvčí nemocnice Lucie Sedláčková.

Hasiči karmu v jednom z bytů odpojili. Naměřili v něm zvýšené množství oxidu uhelnatého. Byt proto odvětrali. Následné kontrolní měření už oxid uhelnatý na místě neprokázalo. Po osmé hodině večerní se evakuovaní lidé mohli vrátit do svých bytů.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...