Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Češi významně posílí v EU. Moozová bude dvojkou bruselské justice, výš míří i další Češka

Irena Moozová povýší na post zástupkyně generální ředitelky pro spravedlnost a spotřebitele. foto: Profimedia.cz

Původní zpráva
Česko vybojovalo dva důležité unijní posty a dostalo se o patro výš. Jedna z nejvlivnějších žen v evropských institucích Irena Moozová totiž poskočí v bruselské hierarchii o další stupínek a povýší na post zástupkyně generální ředitelky pro spravedlnost a spotřebitele (DG JUST), oznámila dnes Evropská komise.
  11:17

Na ředitelské místo v Generálním ředitelství pro rozpočet (DG Budget) zase postoupí česká expertka Lenka Filípková. Moozová se tak stane pomyslnou dvojkou bruselské exekutivní spravedlnosti a s výjimkou eurokomisařky Věry Jourové momentálně nejvýše postavenou Češkou v bruselském aparátu.

„Je to skvělá zpráva, na jakou jsme několik měsíců po našem úspěšném předsednictví čekali. Oběma dámám srdečně gratuluji. Za svou práci si tento úspěch zaslouží. A já se těším na další spolupráci,“ řekla serveru Lidovky.cz Edita Hrdá, česká ambasadorka při EU.

Je to úspěch nejen samotné Moozové ale i celé české diplomacie v Bruselu, která za povýšení Moozové, jež čelila velké konkurenci, v Bruselu lobbovala. Do procesu se podle informací serveru Lidovky.cz zapojil i premiér Petr Fiala (ODS). Česko totiž dlouhodobě patří v EU mezi země, které mají v unijních institucích nejnižší zastoupení, zejména pak ve vedoucích pozicích.

Z celé sedmadvacítky je na nelichotivém chvostu. To už je podle bruselského zdroje Lidovek pro EU neúnosné, proto se snaží nyní vycházet Česku vstříc. Problém je ale hlavně na české straně, nemáme uvnitř struktur dostatek vlastních lidí, kteří by mohli bát povýšení. Fialův kabinet se k podpoře významnějšího zastoupení Čechů v klíčových pozicích v EU zavázal ve svém vládním prohlášení.

Náš muž v Evropě. Jak se Češi vlastním přičiněním připravují o vliv v Bruselu

Moozová doposud působila na DG Just jako ředitelka pro rovné příležitosti a občanství EU, společně s Jiřím Pánkem, který je ředitelem direktorátu D v Generálním ředitelství Evropské komise pro energetiku zastávala za Česko nejvyšší úřednický post. Nyní se v hierarchii posune o další stupínek. V Evropské komisipracuje od roku 2006, pracovala i jako vedoucí Zastoupení Evropské komise v Praze během prvního českého předsednictví v EU, poté koordinovala práci všech Zastoupení EK v Evropě.

Promovala na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a absolvovala roční postgraduální kurs na Diplomatické akademii v Madridu. Od roku 1991 pracovala na Ministerstvu zahraničních věcí v různých manažerských funkcích, mino jiné jako ředitelka odboru vnitřní administrativy, zástupkyně ředitele odboru lidských práv či jako koordinátorka v týmu pro přípravu summitu NATO.

Druhé skóre u rozpočtu

Evropská komise včera oznámila i další české skóre. Na ředitelské místo v Generálním ředitelství pro rozpočet (DG Budget) postoupí Lenka Filípková, která doposud působila jako vedoucí oddělení koordinace ročních rozpočtů. V DG Budget pracuje od roku 2007. Absolventka pražské Vysoké školy ekonomické nastoupila v roce 1999 na ministerstvo financí, kde se podílela na přípravě přístupových vyjednávání a vyjednávání finanční perspektivy. V roce 2005 se stala vedoucí oddělení pro evropský rozpočet.

Ursula navždy. Šéfka Evropské komise nemá konkurenta

Dočasně v Evropské komisi posiluje i česká eurokomisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Roli v regulaci digitální agendy v rámci EU totiž přebírá po dánské komisařce Margrethe Vestagerová, která si vzala neplacené volno kvůli předvolební kampani v boji o křeslo prezidentky Evropské investiční banky.

Jourová v minulé Evropské komisi zastávala právě post eurokomisařky pro spravedlnost a ochranu spotřebitele, tedy oblast, v níž nyní posílila právě Moozová.

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...