Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Irglová s Hansardem vydají letos CD

Česko

PRAHA Rok poté, co zpěvačka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard získali Oscara v kategorii nejlepší filmová píseň, se jejich partnerský vztah změnil pouze v pracovní. Rozchod v soukromí ale podle jejich amerického manažera Howarda Greynoldse nijak neohrozí profesionální plány. Dvojice dokončuje nové album, které se má objevit na trhu v srpnu, a odehraje všechny domluvené koncerty.

Američtí akademici česko-irskému páru loni Oscara udělili za jeho baladu Falling Slowly z irského snímku Once režiséra Johna Carneyho, v němž Irglová a Hansard rovněž ztvárnili hlavní role. Domácký džínový přístup Irglová s Hansardem za sebou mají náročný rok zaplněný množstvím koncertů. Naposledy na začátku roku zahráli s velkým úspěchem na australském kontinentu, kde hned třikrát vyprodali prestižní operu v Sydney. V minulém roce dvojice také několikrát vystoupila ve Spojených státech.

„Triumf spočíval především ve schopnosti udělat z mistrovského ovládnutí řemesla něco, co vypadá přirozeně, snadno, a zamaskovat profesionální eleganci do domáckého džínového přístupu,“ uvedl například v recenzi koncertu newyorský Village Voice.

V České republice se poprvé od svého oscarového triumfu Irglová s Hansardem představili loni 8. června ve zcela zaplněném pražském Divadle Archa. Dvojici doprovázeli také irští muzikanti z Hansardovy domovské kapely The Frames. Kromě hitů z filmu Once zazněly také skladby z jejich staršího společného alba The Swell Season i další písně, některé od The Frames.

Písně ze snímku Once u nás získaly velkou oblibu, soundtrack s oscarovou skladbou Falling Slowly vévodil loni šest týdnů žebříčku nejprodávanějších desek. Skladba Falling Slowly již před třemi lety zazněla ve filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích.

Autor: