Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Stop superholokaustu. Islámský stát je jako nacistické Německo, řekl Zeman

USA

  13:28
PRAHA - Islámský stát je podle prezidenta Miloše Zemana úhlavním nepřítelem dneška. „Islámský stát, často podceňovaný, má obdobnou povahu, jako mělo nacistické Německo počátkem 30. let,“ řekl Zeman připomínkové akci k 70. výročí osvobození Osvětimi.

Prezident Miloš Zeman na konferenci k 70.výročí osvobození Osvětimi. foto:  Dan Materna, MAFRA

„To, co nám podle mého názoru hrozí, je superholokaust, jehož obětmi budou stovky milionů lidí,“ míní prezident. Poté citoval nejmenovaného velitele Islámského státu (IS). „Zabijeme, sto, dvě stě nebo půl miliardy lidí, nám je to jedno.“

„Holokaust začíná první lavičkou v parku, na kterou si nesmí sednout Žid. A plynová komora je teprve dovršením, nikoli začátkem tohoto holokaustu,“ poznamenal Zeman. „A my se musíme ptát, zda je možná, dokonce v ještě větších rozměrech, recidiva, která tentokrát nezahrne šest milionů Židů, ale zahrne příslušníky celé řady vyznání, ateisty a dokonce i muslimy,“ zdůraznil.

Prezident Zeman při projevu na Konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi.
Prezident Miloš Zeman při projevu na Konferenci k 70. výročí osvobození...
Prezident Zeman na Konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi.
Projev prezidenta Zemana na Konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi.

Zeman také varoval před selháním elit, vybíjením si frustrace na menšinách a politikou ústupků podobně jako se evropské země zachovaly k Německu před druhou světovou válkou. Bude ale podle něj třeba ještě řady teroristických útoků, než si veřejnost uvědomí, že se s teroristy nevyjednává. „S teroristy se bojuje, s teroristy nemůžeme bojovat pouze povrchními změnami legislativy, ale ozbrojenou silou, tak jako to mohlo být v Porýní v roce 1936,“ řekl Zeman.

ČTĚTE TAKÉ:

Zeman vyzval k vojenské akci proti islámským teroristům za účasti všech členů Rady bezpečnosti OSN. „Stála se domníváme, že teroristická hnutí lze edukovat. Hitler nás edukoval plynovými komorami.“ Zaměřit by se měla na výcvikové tábory teroristů s využitím moderních technologií.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Zemanův návrh reagoval slovy, že pokud se do akcí proti islamistům výrazně nezapojí i muslimské a arabské státy, vojenská akce nebude z dlouhodobého hlediska stabilní. 

„Západ za ně (muslimské státy) nemůže věčně tahat horké kaštany z ohně,“ řekl premiér před odletem do Osvětimi. Připomněl dřívější vojenské zásahy západních států v Iráku a Afghánistánu, které ke stabilitě v regionu nevedly.

Islámský stát

Organizace Islámský stát vznikla z irácké odnože Al-Káidy. Svůj vlastní stát chce ustavit na severu Sýrie a Iráku. Její postup se od loňského srpna nepříliš úspěšně snaží zastavit koalice zemí v čele s USA leteckými údery. Stálými členy Rady bezpečnosti jsou Čína, Francie, Rusko, USA a Velká Británie.

Mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu už funguje, připomněl Sobotka. Česko se do ní zapojilo dodáním munice pro Kurdy, dodal ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) Zemanovu postoji rozumí. „Pokud jsou vyčerpány všechny mírové prostředky k vyřešení konfliktu, nezbývá než cesta i jiných prostředků. Zločincům a teroristům je třeba říct jasné ne,“ uvedl.

„Nevím, kdo z vás viděl mapu islámskému chalífátu v roce 2020. Je to mapa, která zahrnuje část Evropy, Afriky a velkou část Asie,“ připomněl prezident materiály, které IS využívá ke své propagandě. 

Podle Zemana dojde ještě k celé řadě teroristických útoků, než svět proti teroristům zasáhne. „Bude potřeba ještě řady teroristických útoků, než si společnost uvědomí, že se s teroristy nevyjednává, ale že se s nimi bojuje,“ dodal. 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!