Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Itálie pohřbila mrtvého fanouška

Česko

ŘÍM Tisíce jindy znepřátelených fotbalových radikálů se včera usmířily, aby se společně rozloučily s fanouškem Lazia Řím, kterého zastřelil při víkendové bitce na dálničním odpočívadle u Arezza zasahující policista.

Pohřbu přihlížely podle odhadů asi dvě tisícovky lidí. Kostel sv. Pia X. v římské čtvrti Baldunia se zaplnil fanoušky a přáteli zabitého Gabriele Sandriho. Byli mezi nimi i příznivci znepřátelených klubů z Milána, Janova, Livorna i městského rivala AS Řím.

Podívat se přišel i kapitán AS Francesco Totti. Další tisíce fanoušků se do kostela s kapacitou 900 míst k sezení vůbec nevešly a v deštivém počasí zůstaly před jeho branou. Tělo zemřelého Sandriho bylo ještě krátce před obřadem vystaveno, aby se s ním mohli přátelé sami naposledy rozloučit. Pozůstalým rodinným příslušníkům kondolovali prezident Italského fotbalového svazu Giancarlo Abete, ministryně sportu Giovanna Melandriová i římský starosta Walter Veltroni. Začátek smutečního obřadu provázel velmi dlouhý potlesk celého kostela, pohřeb se nakonec obešel bez násilností.

Před výtržnostmi na smutečním obřadu přitom ještě ráno varoval italský ministr vnitra Giuliano Amato. Policii nabádal k tomu, aby během pohřbu tifosi příliš neprovokovala a pouze „hlídala pozice“. Podobné instrukce měli policisté už v pondělí večer, kdy příliš nezasahovali proti davu, který zdemoloval jednu z římských policejních stanic. „Kdyby zasáhli tvrději, skončilo by to obrovským krveprolitím,“ vysvětlil Amato.

Násilí bude řešit EU Zatímco Amato se po událostech posledních dní dostal pod palbu kritiky, funkcionáři evropských profesionálních soutěží už v Madridu jednají o tom, jak se s fotbalovým násilím vypořádat. „Rádi bychom odsouhlasili desetibodový plán opatření, která potom předložíme EU,“ prohlásil ředitel Asociace evropských profesionálních fotbalových soutěží Emanuel Macedo.

Sandri, šestadvacetiletý diskžokej, obchodník s oblečením a radikální příznivec římského Lazia, zemřel v neděli poté, co se zapojil na dálničním odpočívadle u Arezza do bitky se znepřátelenými hooligans z Turína. Jeden z policistů zastřelil Sandriho, jenž seděl v ujíždějícím autě, ranou do krku.

Autor: