Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Iva Bittová rozezvučí Struny podzimu

Česko

PRAHA Originální program v čele s houslistkou, zpěvačkou a skladatelkou Ivou Bittovou odstartuje v úterý 22. září ve Stavovském divadle letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu. Všestranná umělkyně, jejíž jméno je s festivalem spjato od prvních ročníků, připravila pro tuto slavnostní příležitost premiérový retrospektivní program, na němž ji doprovodí Pražská komorní filharmonie (PKF) v čele s dirigentem Jakubem Hrůšou.

V rámci večera po jejím boku vystoupí také řada hostů. Publikum se tak může těšit na Vladimíra Václavka, Jaromíra Honzáka, Miloše Dvořáčka, Davida Dorůžku nebo Miroslava Hloucala. „Iva Bittová patří v mezinárodním kontextu k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. Velice si vážím toho, že zahájení letošního ročníku festivalu patří právě Ivě Bittové, která pro nás připravila výjimečný program,“ dodává Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu.

Zpěvačka mnoha tváří Iva Bittová se představí v nejrůznějších hudebních polohách. Zatímco v první části programu za doprovodu PKF a výše uvedených hostů zazní známé skladby jako Morning song - Peřiny, Paraskeva, Uspávanka či Elida, druhá část večera se ponese ve vážnějším duchu a Iva Bittová přednese společně s PKF hebrejskou melodii Kaddish Maurice Ravela, díla Vladimíra Godára Majkomašmalon a Uspávanky či Vokalízu Sergeje Rachmaninova.

Ve Stavovském divadle nemůže chybět W. A. Mozart, který bude zastoupen árií Donny Elvíry „Mi Tradi“ z opery Don Giovanni. Na přípravách programu zahajovacího večera se společně s Bittovou a uměleckým ředitelem festivalu Markem Vrabcem podílel i hudebník a producent Petr Ostrouchov a jazzová pianistka Beata Hlavenková, kteří se ujali aranžmá.

V pořadí 14. ročník festivalu Struny podzimu přinese po dobu devíti podzimních týdnů deset koncertů, deset jedinečných zážitků z nejrůznějších hudebních světů. V duchu svého motta „zážitek z objevování“ nabídne festival Struny podzimu starou i klasickou hudbu, jazz či mix hudebních žánrů a world music. Nechybějí ani festivalové premiéry či scénická produkce.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.