Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Tenisové bosse Kaderku a Flégla propustili z vazby, trestní stíhání pokračuje

Pankrácká věznice propustila z vazby prezidenta Českého tenisového svazu Iva Kaderku. (29. února 2024) foto: ČTK

Pankrácká věznice propustila z vazby stíhaného prezidenta Českého tenisového svazu Iva Kaderku. Podle státního zástupce pominuly obavy, že by ovlivňoval svědky. Kaderka je, spolu s předsedou dozorčí rady České tenisové svazu Vojtěchem Fléglem, stíhaný za podvody okolo sportovních dotací. Na svobodu se v pátek dostal i Flégl.
  13:17aktualizováno  17:50

Kaderkovi po třech měsících skončila takzvaná koluzní vazba, do které ho soud na žádost státního zastupitelství poslal, aby nemohl ovlivňovat svědky. Pro ČTK to sdělil zdroj obeznámený s trestním řízením. Informaci také potvrdil Kaderkův advokát Tomáš Gřivna.

Informaci o Fléglově propuštění z vazby přinesl server Seznam Zprávy. Potvrdil to i Fléglův advokát Miroslav Synek.

Za milionové dotační podvody se státními dotacemi a za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky hrozí Kaderkovi až desetileté vězení. Prezident tenisového svazu ale trestnou činnost popírá.

Kaderkovým případem se začala zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu 29. února, kdy zasahovala v sídle Českého tenisového svazu a prověřovala hospodaření a využívání státních dotací.

Policie obvinila pět lidí a stejný počet právnických osob kvůli zneužívání dotací. Jedním z hlavních obviněných byl šéf svazu Ivo Kaderka a dalším jeho blízký spolupracovník a předseda dozorčí rady České tenisové svazu Vojtěch Flégl.

Vinu Kaderka i Flégl popírají

Kaderka i Flégl, které soud obratem poslal do vazby, vinu popřeli. Národní sportovní agentura však vyzvala Český tenisový svaz k vrácení části dotace ve výši 29,7 milionu korun, kterou použil v rozporu se stanoveným účelem – a tenisový svaz uvedl, že výzvu akceptoval.

Podle dostupných informací vyplatil svaz ze státní dotace desítky milionů korun spolku spoluobviněného šéfa dozorčí rady Vojtěcha Flégla. Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...