Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Češi z Izraele odlétají komerčními linkami. Repatriační let zatím v plánu není

Ozbrojení Palestinci z radikálního hnutí Hamás zaútočili raketami na Izrael. Fotografie ukazují požár a kouř ve městech napříč zemí. (7. října 2023) foto: Reuters

České velvyslanectví v Tel Avivu oslovily s žádostí o aktivní repatriaci jednotky Čechů, sdělil v pondělí mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Úřad je v kontaktu s partnery v Evropské unii, navzájem se informují o případných evakuačních letech z Izraele, na který v sobotu ráno zaútočili palestinští radikálové.
  10:42

„V Drozdu je aktuálně 162 Čechů, což je pokles oproti včerejšímu večeru, což značí, že se Čechům daří odlétat zpět do vlasti komerčními lety. Jsme v kontaktu s partnery v Evropské unii a navzájem se informujeme o případných evakuačních letech,“ uvedl mluvčí.

Ministr zahraničí Jan Lipavský je v kontaktu s ministryní obrany Janou Černochovou, s variantou samostatného repatriačního letu do ČR počítají jako se záložní, dodal Drake.

Kvůli současnému dění v Izraeli letecké společnosti po celém světě zrušily a průběžně ruší desítky letů do izraelských měst, což platilo i pro spoje mezi Prahou a Tel Avivem.

Maďarsko v noci na pondělí evakuovalo 215 lidí z Izraele. Evakuaci svých občanů zahájilo i Polsko, první letadlo s přibližně 120 lidmi přistálo ve Varšavě dnes brzy ráno, informoval server BBC News. Bulharsko v neděli odvezlo leteckým speciálem z Izraele 90 svých občanů.

Několik mezinárodních leteckých dopravců pozastavilo lety do Tel Avivu a uvedlo, že před jejich obnovením čekají na zlepšení bezpečnostních podmínek.

Ozbrojenci z Pásma Gazy zabili od soboty více než 700 Izraelců a desítky jich unesli. Smrtonosný útok přiměl Izrael k odvetným úderům na palestinskou enklávu Gaza, při nichž dosud zahynulo více než 400 lidí. Boje na izraelském území, kam radikálové pronikli, i odvetné údery na Pásmo Gazy v pondělí třetím dnem pokračují.

Kvůli útoku Rakousko pozastavuje platby v rámci humanitární pomoci určené Palestincům, oznámil podle agentury APA šéf tamní diplomacie Alexander Schallenberg. Jde o projekty, na něž Rakousko plánovalo vydat asi 19 milionů eur (přes 465 milionů korun).

Drake na dotaz ČTK uvedl, že palestinská území nejsou českou rozvojovou prioritou. „Máme tam jen konkrétní projekty, které jsme schopni monitorovat a které jsou zacíleny zejména na oblast zdravotnictví,“ konstatoval.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!