Na programu ještě mají předsedové obou komor parlamentu také jednání s předsedou Knesetu Amirem Ohanou a předsedou izraelského zahraničního a branného parlamentního výboru Julim Edelsteinem. Navštívit mají zraněné vojáky v místní nemocnici i zaměstnance české ambasády v Tel Avivu.
Snímek pořízený po příletu do Tel Avivu Vystrčil zveřejnil na síti X. Na fotografii mají oba šéfové parlamentních komor ochranné vesty, uvítat je přišla česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová. Později jinou fotografii s Vystrčilem, Ohanou a dalšími členy doprovodu zveřejnila také Pekarová Adamová.
„Naše země stojí pevně za jednoznačným odsouzením brutálních útoků teroristů z hnutí Hamás proti izraelskému civilnímu obyvatelstvu. Plně podporujeme právo Izraele na ochranu svých obyvatel a sebeobranu za účelem zabránění Hamásu v pokračování ničím neospravedlnitelného násilí a šíření teroru,“ uvedla Pekarová Adamová podle tiskové zprávy mluvčího Martina Churavého.
„Od počátku svého vzniku musí židovský stát obhajovat svou existenci a v tomto boji má plnou podporu České republiky. Pokud totiž nenávist necháme vyhrát na jednom místě, rychle se dostane na další a časem jí budeme muset čelit všichni,“ doplnila později na síti X.
Do Tel Avivu šéfové českých parlamentních komor přiletěli na pozvání předsedy izraelského parlamentu. „V Izraeli chceme symbolicky stát po boku lidem, kterým kruté teroristické útoky Hamásu vzaly vše. Budeme se také ptát, jak válku co nejrychleji ukončit,“ uvedl předseda Senátu.“V každém konfliktu nejvíce trpí nevinní a není mnoho jiných regionů, který v posledních dekádách zažil tolik utrpení,“ dodal Vystrčil s tím, že má naději, že se podaří dosáhnout míru, přestože „je to dnes těžko představitelné“.
Palestinské hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, 7. října zaútočilo na Izrael, zabilo 1 200 lidí a přes 200 jich zajalo. Izrael vzápětí zahájil rozsáhlou ofenzivu v Pásmu Gazy ve snaze Hamás porazit. Podle pondělních údajů ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy zemřelo v důsledku izraelského bombardování a pozemní operace asi 15 900 lidí, převážně civilistů.
Izrael od začátku skoro dva měsíce trvající války navštívilo mnoho západních politiků, včetně amerického prezidenta Joea Bidena. Jako první zahraniční státník po útoku už 10. října židovský stát navštívil šéf české diplomacie Jan Lipavský. Koncem října do Izraele přiletěl také český premiér Petr Fiala.