Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

„Já už ty pány volit nebudu“

Česko

Několik tisíc lidí včera demonstrovalo za výstavbu Kaplického knihovny

Včera večer se na pražském Staroměstském náměstí uskutečnila manifestace za výstavbu nové budovy Národní knihovny podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického. Uspořádala ji občanská iniciativa Demokracie staví a účastnily se jí i osobnosti české kulturní scény.

Pořadatelům akce s názvem „Postavme se ke knihovně čelem“ zakázal pražský magistrát z bezpečnostních důvodů postavit na náměstí pódium. Akce proto proběhla s vypadávající improvizovanou aparaturou. Znemožněno bylo také plánované hudební vystoupení kapely Tatabojs či Vladimíra 518. „Magistrát má vítat, když se občané snaží projevit svůj názor, a ne je umlčet,“ prohlásili pořadatelé, kteří několikatisícový dav účastníků nabádali ke křičení, skákání a tleskání. Většina krátkých vystoupení přítomných osobností se nesla v emotivním duchu, apelujícím na národní hodnoty. „Jako národ se musíme rozhodnout, jestli tu knihovnu chceme,“ prohlásil fotograf R o b e r t Vano. „Já už ty pány volit nebudu,“ svěřila se aplaudujícímu davu herečka Aňa Geislerová, než s prsty do vítězného „V“ zazpívala úryvek písně Under the Bridge od Red Hot Chili Peppers. Lékař Pavel Klener od návrhu Národní knihovny načrtl paralelu k druhdy kontroverzním pyramidám na nádvoří pařížského Louvru a hudebník Michal Horáček architekta označil za „rytíře ducha“, který svedl „vyčerpávající zápas“, ale podlehl lidem „utápějícím se v malověrnosti“. Dokumentaristka Olga Sommerová ohlásila založení nadačního fondu, jenž bude o výstavbu knihovny usilovat, a režisér Jan Svěrák přečetl Kaplického deníkový zápis z 15. února 2008, sestávající z řečnických otázek a zakončený zvoláním „moderní architektura a pravda zvítězí“. Mluvčí se zhusta vyslovovali za celý národ, legitimita soutěže, v níž Kaplického návrh zvítězil, na pořadu večera nebyla.

Pořadatelská aktivita Demokracie staví vznikla transformací původně studentské skupiny „Vzdávám hold mistru Kaplickému a chci, aby v Praze stála jeho knihovna“ na komunitní síti Facebook. K ní se během krátké doby připojilo třiadvacet tisíc lidí. K facebookové pozvánce na včerejší manifestaci se přihlásilo více než tři tisíce účastníků.

Postavte si svoji knihovnu Nejde o jedinou internetovou aktivitu, která postavení Kaplického knihovny podporuje. Na 12. února se například chystá další akce s názvem „Knihovna - Postav si sám!“. Na manifestaci na ni zvala dvojice Noisebrothers. Její účastníci mají na Letenskou pláň přinést alespoň jednu nepotřebnou knihu. Z posbíraných publikací se bude stavět model zavrhnuté stavby v plánované velikosti. Občanské snahy o to, aby Národní knihovna podle projektu Jana Kaplického na Letné stála, opět zesílily poté, co světoznámý architekt v polovině ledna náhle zemřel. Nyní byla vyhlášena rovněž veřejná sbírka na studii o proveditelnosti této stavby.

Bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, který stál za architektonickou soutěží na novou budovu, pak o vleklé krizi týkající se Kaplického návrhu píše knihu s názvem Střepiny chobotnice - Národ sobě. Vloni v srpnu, kdy byl ještě ve funkci, v rozhovoru pro LN uvedl: „Národní knihovnu dobrovolně neopustím do chvíle, než vyjede první bagr na staveniště nové budovy, to je moje mise.“

Ne všichni pražští politici také jsou proti stavbě na Letné. Jiří Witzany z SNK ED řekl: „Primátor a vedení města by měli udělat tlustou čáru za všemi těmi spory z minulosti a osobně se zasadit o realizaci knihovny dle návrhu Jana Kaplického.“ Od vyhlášení výsledků architektonické soutěže 2. března uplynou dva roky. Po tomto datu sama skončí a návrh přejde zpět do vlastnictví svého tvůrce, respektive dědiců.

Autor:

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...