Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jágr nesměl v televizi mluvit sám

Česko

PRAHA Velmi nezvykle se zachovala Česká televize pouhé dva dny před parlamentními volbami. S odvoláním na vyváženost dala zhruba půlhodinový prostor ve vysílání kandidátovi ČSSD.

A důvod? Pozvání slavného hokejisty Jaromíra Jágra, který ve středu vyjádřil podporu ODS, musí být prý vyváženo jiným slavným hokejistou - Jiřím Šlégrem.

Problém je však v tom, že Jágr v pořadu Hyde park hovořil převážně o hokeji, Jiří Šlégr pak především jako kandidát sociální demokracie. Pořad Hyde park vysílá Česká televize na programu ČT 24 každý všední den po osmé hodině večerní. A tento pořad má ustálenou strukturu - moderátor a televizní diváci kladou otázky jedinému hostu ve studiu. Až včera televize toto zaběhnuté schéma porušila a pozvala v citlivé předvolební době hosty dva - Jágra a Šlégra.

„Když naši sportovci triumfují na mezinárodní scéně, nemůže se to neprojevit před volbami na domácí politické scéně. Jaromír dnes podpořil ODS a to nezůstalo bez povšimnutí,“ uvedl moderátor pořadu Daniel Takáč důvod, kvůli kterému televize pozvala vedle Jágra i Šlégra. Zatímco však Jágr nikam nekandiduje, je Šlégr dvojkou kandidátky ČSSD v Ústeckém kraji.

Vedení televize v tom žádný problém nevidí. „O Jaromíra jsme se snažili už od pondělka, byl o něj eminentní zájem, ve středu odpoledne ale ohlásil, že podporuje ODS, a pak potvrdil svou účast. Tak jsme to museli nějak vyvážit. Navíc je Šlégr Jágrův kamarád a sám Jarda s tím neměl problém, souhlasil s tím,“ uvedl ředitel zpravodajství České televize Milan Fridrich.

Šlégr ve studiu mu údajně vadil Fridrich svérázně odpověděl i na otázku, proč hovořil Jágr o hokeji a Šlégr o své volební kampani. „Je to interaktivní pořad, otázky neděláme my, ale diváci,“ řekl.

Podle informací LN však byla situace ostřejší. Dramaturgie pořadu nejdřív Jágrovi nabídla, aby se v Hyde parku střetl s Jiřím Šlégrem přímo, s tím ale letošní mistr světa nesouhlasil. „Jágr řekl, že v takovém případě nepřijde,“ říká zdroj z České televize.

Na otázku, proč k němu přidali volebního kandidáta, Fridrich odpovídá, že neměli na vybranou a nikoho vhodnějšího nenašli. „Trenér Vladimír Růžička podpořil ČSSD 45 minut před pořadem, to už bylo pozdě.“

Autor: