Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak budeme oslovovat svá auta?

Česko

POSTŘEH

Automobilky musí mít na vymýšlení jmen obrovská oddělení. Vždyť právě označení nového modelu může samo o sobě velmi pomoci, nebo naopak značně uškodit jeho etablování na trhu.

Jména musejí být libozvučná na většině hlavních trhů a není vhodné je příliš často měnit. Vždyť dobré jméno je drahou ochrannou známkou, která pro některé spotřebitele může znamenat označení třeba i celé skupiny automobilů. Jeep sice není jméno konkrétního modelu, ale značky, nicméně jeho fonetický přepis džíp se alespoň u nás vžil coby pojmenování pro všechna terénní auta.

Se jmény je ale také potíž. Kromě toho, že musejí dobře znít, musejí být také všude, kde se jejich nositelé prodávají, dobře vyslovitelná. Nesmějí být ale ani přehnaně dlouhá, aby se dala snadno zapamatovat. Zároveň by ale měla alespoň částečně evokovat určité charakteristické vlastnosti daného automobilu, nebo alespoň vhodně zapadat do rodiny své značky.

Ono hezké jméno jistě pomáhá také ve vytvoření důvěrnějšího vztahu majitele ke svému vozu, protože, co si budeme povídat, auto je z mnoha i historických důvodů u nás často považováno za člena rodiny. Co vám zní lépe? Ty můj Matýsku (myšleno Chevrolet Matiz), nebo ty moje E 320 CDI (jeden z Mercedesů)?

V této souvislosti mě napadá, že spíš než výrobci s masovějším záběrem jsou to prestižní značky (i když výjimky se najdou), které používají pro své modely různé kódy a zkratky.

Jsem přesvědčený, že jména projdou v budoucnu určitým vývojem. Podle mě se do nich více zapojí nejrůznější symboly či zkratky používané v počítačovém světě. Jednou z ukázek toho je třeba Kia se jménem pro_cee`d, která v tomto směru udává krok. Já už se nemůžu dočkat, kdy se konečně v názvu nějakého auta objeví třeba @, nebo úplně obyčejný smajlík :-). Jak mu ale potom budu říkat?

Autor: