Úterý 4. června 2024, svátek má Dalibor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak „Emili“ odhalí hořlavinu

Česko

Nejnovější „protiteroristický“ přístroj experti v praxi vyzkoušejí na pražském letišti

PRAHA Letiště Praha-Ruzyně se možná zapíše do dějin. Od příštího týdne se tady totiž začne testovat unikátní přístroj Emili 1, který za vteřinu dokáže pomocí mikrovlnného záření rozpoznat druhy tekutin, jež si pasažéři chtějí vzít do letadla. Pokud budou testy úspěšné, budou si možná cestující na palubu letadel brát opět nápoje s obsahem větším než 100 mililitrů.

Přístroj dokáže zjistit, zda v lahvi kokakoly není například kyselina nebo hořlavina, které by mohly posloužit k teroristickému útoku. Stačí jen položit lahev šamponu, alkoholu, limonády či jakéhokoliv jiného nápoje do přístroje a na displeji se objeví, jestli obsah může být nebezpečný, či nikoliv. „Pokud se ukazatel pohybuje v zeleném poli, je vše v pořádku. V případě, že se přesune do červeného, znamená to, že v tekutině je zvýšený obsah kyselin, a oranžové pole pak znamená, že v lahvi je hořlavina,“ vysvětluje německý vynálezce Norbert Klein, který pracuje ve výzkumném centru ve městě Jülich a spolupracuje s českými vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd. Právě tam měl včera přednášku, na níž ukazoval, jak Emili funguje. S pražskými kolegy dlouhodobě spolupracuje na jiných výzkumech a konzultoval s nimi i postup ve vývoji tohoto přístroje. A co když je v lahvi například domácí slivovice, která má více než 50 procent alkoholu? „Ukáže to, že jde o hořlavinu. Stejně jako například u ústní vody, která má 70 procent alkoholu. Pak je na obsluze terminálu, jestli to vyhodnotí jako riziko, nebo ne,“ dodává Klein.

Když se bezpečnostní manažer Letiště Praha Stanislav Jonáš o tomto přístroji dozvěděl, zaujala ho jednoduchost, s jakou dokáže identifikovat obsah lahví.

„Vidíme v tom perspektivu. Pokud by se systém této identifikace osvědčil, mohl by to být první krok ke zrušení stávajících bezpečnostních opatření,“ řekl Jonáš. Podle něj není jisté, jak dlouho se Emili na pražském letišti „ohřeje“, ale neznamená to, že by v době jejího testování byly zrušeny současné limity pro tekutiny na palubě. „Bude to jen doplnění stávajících opatření, které má za úkol ověřit využití přístroje v provozu,“ dodal Jonáš.

Kromě pražského letiště mají o testování přístroje zájem také v Dubaji a v Tel Avivu. „Zájem dalších mezinárodních letišť mne těší. Pokud by se podařilo ověřit, že přístroj funguje rychle a efektivně, je to dobrý krok na cestě ke zrušení stávajících restrikcí,“ dodává vynálezce Klein. Systém je podle něj relativně jednoduchý a tým, v němž je i jeho česká manželka Šárka, už pracuje na dalších modifikacích. „V únoru by mohl být hotov prototyp ručního skeneru a speciální podložky, která by umožňovala odhalovat výbušniny a keramické zbraně v botách,“ dodává.

Autor:

Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin
Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin

Chcete podpořit svou imunitu? Zapojte se do soutěže a vyhrajte roční balení komplexního doplňku stravy ImuBerin. Přípravek obsahuje superkombinaci...