Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak malíři chápou Orient

Česko

Ilustrace dvanácti českých malířů, jejichž tvorba je spojena s čínskou, japonskou a indickou literaturou, soustřeďuje vánoční výstava Slunce Orientu v Oblastní galerii v Liberci.

Expozice v liberecké galerii zachycuje jen nejpodstatnější část dlouholeté historie českého zájmu o kulturu největších a nejstarších zemí světa, která začala již koncem 16. století sběratelstvím orientálního umění a gradovala mimo jiné i zdařilými ilustracemi orientální literatury. Kolekce vybraných více než sto padesáti děl je reprezentativní ukázkou propojení řemeslné dovednosti s fantazií a úctou k odlišným kulturám, které je v českém výtvarném prostředí mimořádně zdařilé.

Instalaci doplňuje dílo japonské umělkyně žijící v Čechách Iku Dekune, která - ovlivněna zdejšími reáliemi - do své malby vnáší prvky české a slovenské ilustrace. Výběr tuzemských autorů začíná Zdeňkem Sklenářem (1910-1986), považovaným za zakladatelskou osobnost v ilustrování dálněvýchodní literatury. Proto má právem na výstavě největší prostor. Návštěva Číny v roce 1955 ovlivnila jeho další více než dvacetiletou uměleckou práci. Ilustroval desítku titulů čínské literatury nejrůznějších žánrů. Vytvořil si vlastní originální styl, jenž v katalogu k výstavě nazývá Zuzana Štěpanovičová „pomyslným mostem mezi Západem a Východem, kterým lze procházet v obou směrech“ Expozice pokračuje Václavem Boštíkem, Evou Bednářovou až k nejmladším autorům zastoupeným například Kateřinou Šachovou. Návštěvník se setká také s tvorbou Jaroslava Šerých, který při ilustracích japonských pohádek kombinuje malbu a hlubotiskové techniky. Štíhlé postavy, jejichž melancholický výraz podtrhují barevné kombinace několika odstínů červené, detaily kdesi v rohu obrazu - čajová konvice, lampion - rafinovaně zdůrazňují orientální prostředí. Ilustrace Jana Chaloupka z knihy Čínské pohádky od Lucie Olivové byly loni oceněny v soutěži Nejkrásnější kniha roku. Chaloupek se představuje jak figurální malbou, tak i ilustracemi vycházejícími z autorovy volné tvorby. Jeho pokus o intuitivní zachycení čínského ducha malby a kultury se přibližuje svébytné kaligrafii, která nepostrádá dramatičnost a jistý řád. V podobném duchu mohou být vnímány také ilustrace Stanislava Kolíbala k Pohádkám ze Země draka Jana Vladislava. Kolíbalovy svobodně tvořené čínské znaky jsou pro diváka jakýmsi malířským „přepisem“ čínského textu do evropského.

Mimořádné svým vnitřním napětím, které autor dokázal vyjádřit jemností a barevnou citlivostí, jsou snivé ilustrace Václava Boštíka. Podobné prostředky umocněné stejně jako u Boštíka přirozeností a pokorou se objevují i u Milana Grygara. Kouzelné barevné lampy, avšak podstatně sytější, rozsvěcuje ve svých rovněž zasněných ilustracích i Eva Bednářová. Razantnější důraz na typické orientální prvky najdou milovníci čínských draků a tygrů u Zdeňky Krejčové nebo Renaty Fučíkové.

Výstava, jež o vánočních svátcích rezonuje exotikou i pohádkovým duchem, potrvá do 21. března.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč