Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak na dotěrné otázky? Hnutí ANO přišlo s manuálem pro kandidáty

Česko

  19:24
Co říkáte na střety zájmu Andreje Babiše? A jaký postoj byste zaujal, kdyby soud vynesl verdikt o Babišově vědomé spolupráci s StB? Dotěrné otázky, které kandidáti hnutí ANO slýchají před říjnovými volbami, mají nyní dané odpovědi. Ukazuje je manuál, který pro pražské volební kandidáty vypracovali stratégové Babišova hnutí. Dokument uvádí modelové dotazy a doporučené odpovědi týkající se Andreje Babiše a také lídryně pražské kandidátky Adriany Krnáčové.

Ministr financí Andrej Babiš. foto: ČTK

Tak například na otázku ohledně střetu zájmu Andreje Babiše, který je zároveň ministrem financí, majitelem médií (mimo jiné i LN a Lidovky,cz), vicepremiérem a vlastníkem mnoha významných českých firem, má kandidát hnutí ANO odpovědět takto: „Nevšiml jsem si, že by tohoto postavení, kterého pan Babiš dosáhl vlastní pílí, nějak zneužíval. Podle mě to ani nemá zapotřebí. Mám pocit, že další peníze pro sebe nepotřebuje.“

ČTĚTE TAKÉ:

Manuál, na jehož znění upozornil v pondělí deník Právo, vyzývá kandidáty, aby se stanovenými doporučeními inspirovali, a mluvili vlastními slovy. „I v našem poslaneckém klubu máme případy tzv. lidí s názorem, jejichž názory pak musíme týdny řešit, což se v době předvolební příliš nehodí,“ píše se v něm.

A co má podle dokumentu kandidát odvětit na dotěrné otázky ohledně potenciální Babišově spolupráce se Státní bezpečností? Doporučená odpověď zní: „Neřeším žádné kdyby. Hnutí ANO a Andrej Babiš dávají šanci na změny dosavadní české politiky, proto za ně kandiduji.“

Vedle aktivit Andreje Babiše se doporučující odpovědi týkají také jedničky kandidátky do pražského zastupitelstva Adriany Krnáčové. Nejčastější nepříjemné dotazy, nad kterými si nyní pražští kandidáti nemusejí lámat hlavu, se týkají například jejího slovenského původu či okolnostmi vzniku kandidátky, kdy si Babiš vybral Krnáčovou až jako třetí variantu po Janu Kaslovi a Martině Shopperové.