Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak poslanci od roku 1993 hlasovali o omezení imunity? Rath byl vždy proti

Česko

  10:21
PRAHA - V Poslanecké sněmovně se nyní hlasuje již o devatenáctém pokusu omezit imunitu zákonodárců. Sdružení KohoVolit.eu zjišťovalo, jak jednotlivé strany potažmo poslanci hlasovali o tomto tématu v minulých letech. Například obviněný poslanec David Rath pro omezení imunity nezvedl ruku ani jednou.

David Rath při projevu v Poslanecké sněmovně. foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Od roku 1995, kdy byl podán první návrh na omezení imunity, poslanci na toto téma hlasovali celkem 31krát (viz box)," uvedl Kamil Gregor, analytik sdružení KohoVolit.eu.

"Ze stran, které se účastnily alespoň tří takových hlasování, zatím nejčastěji hlasovala pro omezení Strana zelených. Za ní následuje KDU-ČSL," dodal k výsledku analýzy. Poslanci ODS hlasovali pro omezení imunity o něco více často než ČSSD, nejmenší podporu (ze současných parlamentních stran) měly podobné návrhy u KSČM.

Graf zobrazuje, jak v často v průměru hlasovali poslanci z jednotlivých stran pro omezení imunity.

Sdružení KohoVolit.eu zpracovalo jmenovitě, jak který poslanec o omezení imunity hlasoval. "Všech 31 hlasování se účastnili ‚tři veteráni‘ Petr Nečas, Marek Benda (oba ODS) a Hana Orgoníková (ČSSD). Ani jeden z nich nehlasoval pro omezení ve více než polovině případů," zjistili analytici.

Rath proti

Někteří poslanci nezvedli pro omezení imunity ruku ani jednou. Například David Rath zažil za svého mandátu hned sedm takových hlasování. Účastnil se čtyř z nich, ale ani jednou návrh nepodpořil. Přesto ho nakonec imunita nezachránila. Sněmovna ho loni vydala k trestnímu stíhání pro podezření z korupce.

PŘEHLEDNĚ

Jak hlasovali jednotliví poslanci od roku 1993 o návrzích na omezení imunity? Podívejte se ZDE.

Nikdy proti imunitě nehlasoval ze současných poslancům třeba ani Jiří Dolejš (KSČM), Pavel Bohatec (ODS) či Jaroslav Škárka (nez.).

Argumenty, proč omezení nepodpořit

Proč se dosud nepodařilo ani jeden z návrhů na omezení imunity dotáhnout do konce, nastínil analytik Gregor. "Zejména v 90. letech poslanci při odmítání omezení imunity často argumentovali, že demokracie ještě není dost vyspělá, aby mohli vystavit poslance riziku policejní perzekuce. Velmi populární je i odmítnutí konkrétního návrhu pro ‚nekomplexnost‘ nebo ‚nesystémovost‘," shrnul hlavní argumenty.  

Od vzniku České republiky zákonodárci odmítli vydat už 15 poslanců nebo senátorů, senátorku Lianu Janáčkovou dokonce dvakrát. "Jejich skutky proto nemohou být už nikdy vyšetřeny,“ uzavírá Gregor.

Více o analýze

Analytici KohoVolit.eu vyhledali u všech dosavadních (18) návrhů na omezení imunity všechna hlasování o schválení, o zamítnutí, o vrácení k dopracování, o vrácení výborům k novému projednání, o přijetí ve znění schváleném Senátem, o zařazení bodu na pořad jednání a o pozměňovacím návrhu k novele ústavy, který omezoval imunitu zákonodárců.

Nepřítomnost poslance při hlasování je počítána jako hlasování proti omezení imunity, protože řada pokusů neuspěla kvůli absenci poslanců.

Autor: