Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak se to mohlo dostat ven?

Česko

Osm let vězení by hrozilo podle uniklého spisu podnikateli Romanu Janouškovi. Policisté ale pravost dokumentu zpochybňují.

PRAHA Podnikatele Romana Janouška, alespoň tedy podle uniklého dokumentu, prověřuje policie kvůli spáchání hned čtyř trestných činů. Za ty by mu teoreticky mohlo hrozit až osm let vězení. Protikorupční policie to ale popírá a tvrdí, že Janoušek vůbec prověřován není.

Dokument s názvem „odpověď na žádost o právní pomoc státního zastupitelství Švýcarské konfederace“ vytvořila podle jeho hlavičky 5. května protikorupční policie (ÚOKFK). Materiál byl určen Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, které pak informace z něj mělo zapracovat do odpovědi pro švýcarské žalobce.

Jak se dokument dostal na veřejnost, je otázka. Mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová tvrdí, že jeho uniknutí může způsobit „vážné a zcela zásadní ohrožení vyšetřování“ věci. „Nedovedu si vůbec vysvětlit, jak je možné, že se to dostalo ven. Zcela jistě se tím budeme zabývat, jak to mohlo uniknout,“ řekla LN Válová. Naopak protikorupční policie se k materiálu nezná. „Nejsme schopni posoudit, jestli se jedná o skutečný, nebo nějak pozměněný dokument. Nejsme ani schopni posoudit, jestli se vůbec jedná o náš dokument,“ zní odpověď mluvčího protikorupční policie Romana Skřepka.

Skřepek autenticitu dokumentu zpochybnil hned natřikrát. Zaprvé podle něj chybí podpis toho, kdo jej vypracoval. Za druhé 5. května, kdy je materiál datován, byl již podle něj spis s odpovídajícím jednacím číslem zhruba měsíc uložen v archivu a „nikdo s ním nepracoval“. Do třetice sice Skřepek připustil, že protikorupční policie podklady pro švýcarské žalobce opravdu připravovala; stalo se tak ale podle jeho tvrzení již v lednu, a navíc se zcela opačným vyzněním. „Sdělili jsme, že žádné trestní řízení ani prověřování proti panu Janouškovi nevedeme, a tím se to ukončilo,“ dodal mluvčí.

Ze čtyř trestných činů, které dokument jmenuje, jsou nejzávažnějším prohřeškem pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Za ty by mohl Janouškovi hrozit až osmiletý trest.

Dokument ovšem zdůrazňuje, že Janoušek byl jenom prověřován, nikoliv stíhán. Skřepek pak navíc popřel i to, že by byl Janoušek vůbec prověřován.

***

Pletichy při veřejné soutěži - 8 let Až osm let by Janouškovi mohlo hrozit za pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Pletich se dopustí ten, „kdo v souvislosti s veřejnou soutěží nebo dražbou v úmyslu způsobit jinému škodu nebo opatřit sobě nebo jinému prospěch zjedná některému soutěžiteli nebo účastníku dražby přednost nebo výhodnější podmínky na úkor jiných soutěžitelů“. Až osmiletý trest hrozí tomu, kdo „si dá slíbit majetkový nebo jiný prospěch“.

Podplácení veřejného činitele - až 5 let Až na pět let do vězení by mohl jít podnikatel Janoušek za podplácení. Toho se podle zákona dopustí každý, „kdo jinému v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek“. Z odstavců a písmen zmíněných v dokumentu navíc plyne, že v tomto případě se prý podplácení odehrávalo ve velkém rozsahu a bylo namířeno „vůči veřejnému činiteli“, což by možný trest zpřísnilo.

Porušování pravidel v ekonomice - 5 let Trest, a to až pětiletý, by si mohl Janoušek vykoledovat i za porušování závazných pravidel hospodářského styku. Paragraf dopadá na každého, kdo „v úmyslu opatřit sobě nebo jinému ve značném rozsahu neoprávněné výhody“ poruší pravidla daná obchodním zákoníkem a způsobí větší hospodářskou škodu. Až pětiletý trest zde čeká na toho, kdo způsobí „vážnou poruchu v hospodářské činnosti“ nebo značné zkrácení příjmů státu.

Praní špinavých peněz - až 4 roky Nejmenší, nejvýše čtyřletý, trest by hrozil podnikateli za údajné praní špinavých peněz, neboli v právnické řeči kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti. Tohoto poklesku se dopouští ten, kdo „zastírá původ“ věci či „jiné majetkové hodnoty získané trestným činem na území České republiky nebo v cizině“. Tresty se v českém právu nesčítají, a výše trestu se tedy odvozuje od sazby nejzávažnějšího prohřešku. V případě Janouška by to teoreticky byly pletichy.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...