Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak se žije mladým rozpolceným Izraelcům

Česko

LITERATURA FAKTU

Italská novinářka Anna Momigliano (* 1980) ve své knize Karma Košer svižně, vtipně a zasvěceně představuje posledních patnáct let života Izraele z pohledu Izraelců, kteří se narodili krátce předtím, než byla roku 1982 zahájena operace Mír pro Galileu (1. libanonská válka), a v roce 2000 při stahování izraelských jednotek z nárazníkové zóny podél libanonské hranice většinou vykonávali povinnou vojenskou službu. V Izraeli se jim proto říká „libanonská generace“.

Každodenní realitou jejich dětství byla také první intifáda, a snad proto obdivovali Jicchaka Rabina a s nadšením vítali Mírovou dohodu z Osla, kterou Jicchak Rabin a Jásir Arafat podepsali v roce 1993. Chvíli předtím, než byl 4. listopadu 1995 Rabin zavražděn, objal ho tehdy třiadvacetiletý Aviv Geffen, rocková hvězda, ultrapacifista a refusenik (tak se označují osoby odmítající sloužit v obranných silách). Mladý dezertér vyjádřil podporu starému generálovi. Ale ne všichni mladí smýšleli stejně, i atentátníku Jigalu Amirovi bylo jen pětadvacet.

Autorka dokládá, že Rabinova smrt byla ranou do týla slibně rozjetého mírového procesu. V knize se ale nesoustřeďuje na vojensko-politické události, seznamuje čtenáře především se soukromím mladých Izraelců, i když nepopírá, že v Izraeli hranice mezi dimenzí privátního a veřejného života téměř neexistuje - dokonce ani v „bublině“, jak se říká zdánlivě bezstarostnému Tel Avivu. Odhaluje nám ty aspekty života Izraelců, které z novin obvykle nevyčteme a které zná jen díky tomu, že v 90. letech v Izraeli žila a studovala.

Názor veřejnosti na Izrael se obvykle diametrálně rozchází. Je nekriticky zbožňován i odsuzován a většina lidí ho přitom vůbec nezná. Obdobu tohoto vnějšího rozporu najdeme i uvnitř země, kde se neustále střetá pokrok s tradicí, liberálnost s konzervatismem, laický způsob života s ortodoxním judaismem. Termín Karma Košer v názvu knihy označuje rozšířený jev, kdy se mladí Izraelci, nejčastěji hned po vojně, vydávají na dlouhou cestu do Indie, kde se oddávají drogám a pseudo-buddhistické filozofii za poslechu hudby New Age. Obecně se termín vžil právě pro onu rozpolcenost většiny izraelské mládeže toužící po revoltě a svobodě a zároveň silně připoutané k národní identitě i tradici.

Podobně schizofrenický je i vztah mladých k armádě. Většinou odsuzují nebo „vytěsňují“ válku (to slovo je ostatně tabu, říká se jí matsav, situace), ale na vojnu dál chodí, je pro ně jakýmsi iniciačním bodem, kde získávají kontakty, navazují přátelské i milostné vztahy. A tak libanonská generace, ač je spíš pacifistická, nakonec bojuje.

Izrael je země rozlohou maličká, ale vzdálenost mezi svobodomyslným (pro někoho dekadentním či povrchním) Tel Avivem a zarputilými židovskými osadami v Hebronu se zdá nesmírná. Jedno však Izraelce spojuje: zoufalá touha žít a přežít.

***

ČESKY NEVYŠLO

Karma Kosher

Anna

Momigliano

Vydalo

nakladatelství

Marsilio,

Venezia 2009.

175 stran.

Autor: