Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak se zrodil Kozákův skok

Česko

Zázračný mladík má podle trenéra opavských fotbalistů předpoklady, aby se v Laziu Řím dokázal prosadit

OPAVA/PRAHA Jako blesk z čistého nebe se zrodil zatím nejzajímavější letní přestup. Devatenáctiletý útočník juniorské fotbalové reprezentace Libor Kozák přestoupil z druholigové Opavy rovnou do věhlasného Lazia Řím. Do klubu, kde se poprvé na Apeninském poloostrově předvedl i Pavel Nedvěd.

Kozákova talentu si všiml a společnou prací jej dokázal naplno rozvinout současný trenér SFC Opava Jiří Neček. „Když jsem končil s Pavlem Hapalem v Baníku Ostrava, slíbil jsem, že pomohu s opavským dorostem. Věděl jsem, že tým není špatný. Hned, jak jsem tam přišel, poznal jsem takových pět opravdu top hráčů, kteří mohli naskočit do druhé ligy. Mezi nimi byl i Libor Kozák,“ rozpovídal se Neček.

Kozák v dorostu hrával defenzivní štít. Do útoku druholigového klubu se posunul díky souhře náhod. V zimním přestupovém období sezony 2006/07 udělalo klubové vedení administrativní chybu a tehdejší týmový střelec Pavel Šultes utekl do Olomouce.

Tím se pro Kozáka otevřelo volné místo. „Vytáhl jsem ho do áčka a dva dny osobně trénoval. V prvním ostrém zápasu dal gól. Hodně se chytnul,“ vzpomíná Jiří Neček. Na jaře nastřílel 193 cm vysoký útočník šest gólů a v minulé sezoně jich jedenáct přidal. Stal se nejlepším střelcem druhé ligy.

Univerzál bez slabin Italští skauti byli přítomni, jak na zápasech reprezentační devatenáctky, tak i na domácích zápasech Opavy. Čím hráč vyslance velkoklubu zaujal? V čem je jeho síla? „Libor je velký bojovník a zarputilec. I povahově je to výborný kluk. Jak do party, tak do tréninku. Nikdy nic nešidí. Je to vysoký hlavičkář, ale zároveň má velké zrychlení. Dostává se před obránce, pokrývá balon tělem a rve se o každý míč. Je technicky vybavený a umí vystřelit levou i pravou nohou, hodí se do kombinace, sklepává balon,“ nabídl Neček dlouhý výčet hráčových předností.

Mladíkovi také hodně pomohli zkušenosti starších hráčů Bartesky, Pejši, Mezlíka či kapitána Kolínka. To oni ho na hřišti zásobovali přihrávkami, aby mohl dávat góly a zamířit ke hvězdám.

O nadějného mladíka se zajímalo mnoho klubů z Česka i zahraničí. Z nejvyšší domácí soutěže to byly Baník, Slavia, Teplice či Olomouc. Nabídka z Lazia však všechny ostatní zastínila. Kozák nemá vlastního manažera a jeho přestup řídil generální manažer Opavy Pavel Hadamczik ve spolupráci s italský agentem Sergiem Bertim.

Lazio počítá s útočníkem rovnou do A týmu. Není to pro perspektivního mladíka přece jenom příliš velký skok? Neček svému bývalému svěřenci věří. „Je dobře připravený. Adaptace v Itálii mu určitě chvíli potrvá. Bylo toho teď na něj hodně, reprezentace, přestup do Lazia a maturita. Ale on se o své místo popere, je mentálně vyzrálý.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!