Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Jak šéf ODS „lovil“ v kraji velrybářů

Česko

Spanilé jízdy - Předsedové ČSSD a ODS vyrazili na sever Čech vábit voliče

Hlavní krajské centrum velrybářů, kmotrů. Tamním lídrem je navíc Petr Gandalovič, který chtěl loni na kongresu nahradit Mirka Topolánka v čele strany. Šéf ODS ale přesně na Ústecko včera zamířil lovit voliče.

A jeho dřívější výhrady?

„Naprosto zástupný problém.“ ÚSTÍ nad LABEM Skoro to připomínalo parafrázi na někdejší soutěž komunistické televize před rokem 1989 Dva z jednoho města. Dva Pražáci, lídři nejsilnějších stran Mirek Topolánek s Jiřím Paroubkem si na včerejšek shodně naplánovali návštěvu Ústí nad Labem.

V jednu chvíli se dokonce ocitli jen několik stovek metrů od sebe. Zatímco Topolánek diskutoval se studenty, Paroubek navštívil tamní centrum Červeného kříže.

Topolánek dopoledne po jedenácté hodině postává na ústeckém nádraží - západ, aby vzdal čest památce odbojáře Františka Zajíčka zavražděného komunisty v roce 1954 v inscenovaném procesu. Hýří dobrou náladou, kterou mu nekazí ani fakt, že oproti hrstce sokolů a bojovníků za svobodu jsou média v jasné převaze. „Že tady budu mít i Paroubka? Já? Možná vy ho tady budete mít, já určitě nikoli,“ reaguje na oznámení, že ve městě bude i jeho úhlavní sok.

Gandalovič: Nejsme malé děti Pamětníci nacismu i komunismu jeho slova o „slepotě davu, který horlivě přitakává a nechá si brát svoji osobní svobodu,“ kvitují. „V Ústí jsem od roku 1935. Myslím, že tyto volby budou opět přelomové. Když poslouchám Paroubka nebo tu jeho stranu, je to buď, anebo. Musí fungovat pravice, svoboda,“ líčí starosta tamního Sokola Emanuel Kodat. Hrstka účastníků pietního aktu je spokojena i poté, co je Topolánek bere na oběd a přes hodinu s nimi diskutuje v tamním hotelu Vladimír.

Šéfa ODS provázejí také Petr Gandalovič a Jiří Šulc, volební lídr a náměstek tamního „velrybářského“ kraje, z organizace ODS „proslulé“ náběrem černých duší. Zatímco loni chtěli na kongresu Topolánka sesadit, nyní si jeho přítomnost přinejmenším naoko pochvalují. „Animozity se překonaly. Máme stejný zájem na volebním výsledku a nejsme malé děti,“ líčí Gandalovič. Také Topolánek už kritiku Ústečanů utnul. „To je naprosto zástupný problém. Důležité je, jestli ti lidé vnímají, jestli ten politický subjekt je schopen vytvořit pracovní místa, řešit problémy lidí, anebo zda ti podlehnou populistickým trikům,“ zodpovídá šéf ODS dotaz na spor s ústeckou ODS.

„Jsem vypárovaný s Talmanovou“ To už ale Topolánek s doprovodem přejíždějí na tamní Univerzitu J. E. Purkyně, kde ho čeká diskuse se studenty semináře Evropské výhledy vedeného bývalým poslancem ODA Danielem Kroupou. Šéf ODS se členy svého doprovodu žertuje nejen o tom, že „jak říkal Fulghum, vše, co potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské škole“, ale i o situaci ve sněmovně. „Já jsem se vypároval s Lucií Talmanovou,“ směje se Topolánek v narážce na sněmovní praxi.

Po diskusi s vedením fakulty už Kroupa představuje studentům „pana inženýra Topolánka, člověka bohatých životních zkušeností“. Oba pak zdůrazní, že „na akademické půdě nejde o formu politické agitace“. Jenže potom Topolánek sáhodlouze vypočítával úspěchy svojí vlády při Evropském předsednictví a zdůraznil, jakou chybou bylo shození kabinetu. Studenti, pro jistotu vybaveni rozdanými brožurami Vize 2020, pak kladou šéfovi ODS dotazy.

Zřejmě „nejzáludnější“ položí Václav Kalenda z katedry geografie. „Jste ochotni provést radikální změny?“ táže se. „To je před volbami dobrá otázka. Já se rozhodl, že tu nebudu dělat žádnou propagandu. Takže odpovím ano,“ směje se i sám Topolánek a připomene i brožury Vize 2020 rozdané před diskuzí na škamny. „Tam si to přečtěte.“

Většina studentů se po hodině a půl cítí spokojena, Topolánek evidentně také. „Bavilo mě to, nepolitizoval,“ pochvaluje si studentka prvního ročníku Petra Koudelková s brožurou Vize 2020 v ruce. Kroupa slíbil účast i dalších politiků. Topolánek zamíří ještě za seniory v Bukově a na setkání se členy tamní Hospodářské komory. S Paroubkem se v Ústí nad Labem nepotkají.

***

Jen Paroubek Paroubek, Paroubek, jen tamhle vzadu je výjimka, tam je Paroubek a Zeman, dali by se parafrázovat Cimrmani při pohledu na billboardy v Ústí nad Labem. Zástupce ODS by člověk na plakátech hledal marně. „Tu maturitní fotku Jiřího Paroubka, kde propaguje důchody či vyšší sociální jistoty pro dánské občany, beru jako humornou část jejich kampaně,“ reagoval v narážce na agenturní dánské figuranty Topolánek. Podle Gandaloviče ODS vylepí billboardy až v květnu.

Autor: