Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak vybrat a používat sněhové řetězy

Česko

Zatímco v České republice není příliš mnoho silnic, kde mají řidiči povinnost nasadit sněhové řetězy, v alpských zemích jich je bezpočet. I to je důvod, proč by měl každý, kdo v zimě častěji vyjíždí do hor, mít kromě zimních pneumatik také sněhové řetězy.

Nekupujte nic pod tisíc korun Nabídka sněhových řetězů je velmi široká. Začíná na nepříliš kvalitních řetězech ze supermarketu za několik stovek a končí speciálními plastovými s hroty a rychloupínáním v cenách kolem deseti tisíc Kč. Nejlepší kombinací ceny a kvality jsou řetězy v cenách od jednoho do dvou a půl tisíce korun, které jsou už vyrobené z kvalitních materiálů a snadno se nasazují. Právě jednoduchost nasazení se značně odráží v ceně. Je důležité zvolit vhodnou velikost řetězu, spoléhat na tzv. univerzální se nemusí vyplatit, protože ty se hodí jen pro určitou škálu rozměrů kol a pneumatik.

Při výběru řetězů je potřeba dbát také na tvar disku a typ automobilu. Při nesprávném typu by mohlo dojít k poškrábání kola, případně zničení podběhů automobilu. Pro vozy s menší vzdáleností pneumatiky od podběhů se nabízejí řetězy s tenčími oky. Sněhové řetězy by vždy měly mít odpovídající atest. S řetězy nejvýše 50 km/h Řetězy by se měly používat převážně na silnicích se zasněženým nebo zledovatělým povrchem a do rychlosti 50 km/h. Ty kvalitnější přežijí také kratší jízdy po asfaltu, nicméně je třeba počítat s tím, že dochází k jejich značnému opotřebovávání, na něž se nevztahuje záruka. Na mokrých nebo suchých silnicích je vhodné rychlost ještě snížit.

Těžko na cvičišti, lehko v boji Před výjezdem do hor se doporučuje alespoň jednou vyzkoušet nasazení řetězu. Zkušenosti říkají, že se tak předejde nepříjemným situacím v terénu, kdy budete za větru a sněžení jen obtížně číst návod. U většiny typů řetězů je potřeba po několika metrech ověřit, zda jsou správně nasazené a drží.

Kromě klasických sněhových řetězů existují také různé vyprošťovací náhražky. Ty jsou ale určené hlavně pro případy, kdy automobil zapadne. Právě tomu by měly sněhové řetězy při správném řízení zabránit. Po jízdě se doporučuje omýt řetězy horkou vodou, osušit je a uložit. Neměly by se olejovat, drobná rez nijak nevadí. Nedoporučuje se používat řetězy, které jsou sjeté z více než 50 procent - výrazně se tím zvyšuje riziko jejich prasknutí, což může vést i k poškození podběhu, případně nehodě.

Asi není pochyb o tom, že v ideálním případě je dobré nasadit řetězy na všechna čtyři kola. U vozů s pohonem všech kol by tomu tak skutečně mělo být, protože jinak se systém pohonu při snaze o vyrovnání otáček náprav značně namáhá.

V případě vozů s pohonem jedné nápravy se řetězy dávají na hnaná kola, na nichž zajistí potřebnou trakci.

Autor: