Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Jakeš by chtěl za slavný projev z Hrádku honorář. Zákon mu to neumožňuje

Česko

  10:00
PRAHA - Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš by za svůj slavný projev na Červeném Hrádku, který se prodává na CD za 29 korun, uvítal honorář. Na politické projevy pronesené během úředního jednání se ovšem autorský zákon nevztahuje.

Miloš Jakeš foto: Lidové noviny

Jakeš to řekl v rozhovoru pro časopis Týden. Tehdejší generální tajemník komunistické strany si týdeníku postěžoval, že 20 let po revoluci je jeho projev z Hrádku stále předmětem posměchu.

"Prostě ze mě dělají blbečka," řekl Jakeš Týdnu. Projev z Hrádku koluje také na internetu.

"Návrat socialismu je jistý"
K listopadovému převratu nebyly podle Jakeše v tehdejším Československu věcné důvody. "Ekonomika fungovala, životní úroveň byla dobrá," prohlásil Jakeš. Události, které se staly před dvaceti lety a které ho sesadily z pozice nejmocnějšího politika v zemi, dodnes vnímá negativně a tvrdí, že socialismus se jistě vrátí.

Listopadový převrat označil Jakeš za likvidaci a rozkradení bohatství, které v tehdejším Československu bylo. "Všechno bylo utraceno," prohlásil s tím, že kdyby pokračoval socialismus, byla by dávno dostavěná dálniční síť, temelínská elektrárna i okruh kolem Prahy.

Kdo je Miloš Jakeš

Miloš Jakeš se stal generálním tajemníkem ÚV KSČ v prosinci roku 1987, v listopadu roku 1989 byl z funkce sesazen a z KSČ později vyloučen. V 90. letech byl několikrát trestně stíhán. Obvinění z trestného činu v souvislosti s činností Lidových milicí mu policisté nestačili sdělit před vypršením promlčecí lhůty, promlčena byla i jeho údajná vlastizrada v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Kvůli událostem z roku 1968 byl obžalován z vlastizrady ještě jednou společně s dalším předlistopadovým politikem Jozefem Lenártem. V roce 2003 je Vrchní soud zprostil obžaloby v plném rozsahu. Podle soudců se žalobci nepodařilo prokázat, že se bývalí komunističtí politici dopustili v souvislosti se srpnovými událostmi roku 1968 něčeho nezákonného.


Dnes sedmaosmdesátiletý bývalý politik v rozhovoru uvedl, že podnět k listopadovému převratu dala "ta nešťastná Gorbačovova přestavba". "Rukama vedení Komunistické strany Sovětského svazu byl zlikvidován socialismus v Evropě. A kde je dnes ta Gorbačovova morálka a nové myšlení a já nevím, co všechno hlásil," řekl Jakeš.

"Vše ovládá strach"
Bývalý komunistický funkcionář se domnívá, že na sklonku roku 1989 "všechny zachvátil strach" a to trvá dodnes. Lidé se podle něj bojí o práci, o to, aby je nevystěhovali z bytu nebo aby nemuseli platit více u doktora. "Ale mají strach i ti, kteří to rozkradli, aby to nemuseli vrátit. A ten strach je velmi aktivní ovlivňovatel veřejného mínění a toho mlčení většiny společnosti, která je s tím stavem naprosto nespokojená," řekl Jakeš. Současný stav v Česku označil za "dobu před velkými změnami".

Podle Jakeše se socialismus určitě vrátí, bývalý politik uvedl, že souhlasí s výrokem německé komunistky Rosy Luxemburgové: "Buď socialismus, nebo krach světa."

"Dubček měl rád pozornost"
Jakeš v rozhovoru také hodnotil význam osobností Alexandra Dubčeka a Josefa Stalina. O bývalém komunistickém vůdci z doby pražského jara Dubčekovi řekl, že jeho osudovou vlastností bylo, že na sebe rád vztahoval pozornost. "On byl takto manipulovatelný. Kdo mu poskytl slávu, byl jeho přítel," podotkl Jakeš.

K bývalému sovětskému vůdci Stalinovi prohlásil, že při jeho odsuzování je nutno vzít v úvahu, za jakých okolností v době Stalinovy vlády Sovětský svaz přežíval. "Bída, v jaké se nacházel, a přitom bylo potřeba udržet disciplínu. Tomu samozřejmě musely odpovídat metody," řekl Jakeš s tím, že dnes nikomu nevadí, že za "francouzské revoluce klesl počet obyvatel Francie o třetinu nebo že byli vybiti téměř všichni indiáni v Americe".

Autoři: ,