6. listopadu 2012 10:20, aktualizováno  14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jakl podpisy nezískal. Měl jsem se sběru věnovat usilovněji, říká

Ladislav Jakl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Jakl | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA V poslední den se do boje o Hrad s potřebnými podpisy zapojili herečka Táňa Fischerová a senátor a podnikatel Tomio Okamura. Naopak 50 tisíc podpisů nedokázali sehnat Klausův tajemník Ladislav Jakl nebo podnikatel Pavel Kořán.

Táňa Fischerová

Prezidentskou kandidaturu herečky Fischerové podpořilo přes 72.600 lidí. Fischerová je po europoslankyni Zuzaně Roithové (KDU-ČSL) a někdejší člence Evropského parlamentu Janě Bobošíkové (SBB) třetí ženou, která se o prezidentský úřad bude ucházet. "Myslím si, že přímá volba je oslovením občanské společnosti, aby si vybrala ze svých zástupců někoho, kdo není spojený se stranickými ani ekonomickými mocenskými strukturami a může vnést do této pozice nové akcenty," uvedla již dříve na dotaz, proč se rozhodla kandidovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Tomio Okamura jako moderátor nového zpravodajského pořadu Dobrý večer, Česko!

Podnikatel a senátor Okamura se vymezil proti hlavním protikandidátům, jimiž jsou, jak uvedl, podle průzkumů předseda poslední úřednické vlády Jan Fischer a Miloš Zeman, který byl premiérem jako šéf ČSSD. Jeho kandidaturu podpořilo asi 61.500 lidí. Novinářům řekl, že jako prezident by mohl účinněji prosazovat uzákonění hmotné a trestní odpovědnosti pro politiky, úředníky a představitele justice, posílení přímé demokracie nebo majetková přiznání pro lidi s příjmy nad 20 milionů korun.

Kdo už se přihlásil

Kompletní seznam přihlášených tvoří kromě Fischera a Zemana ještě bývalá europoslankyně a šéfka Suverenity Jana Bobošíková, senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, bývalý ekonomický ministr Vladimír Dlouhý, výtvarník a skladatel Vladimír Franz, europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

"Dnes vypršela lhůta pro sbírání podpisů na podporu prezidentské kandidatury. Požadovaného limitu padesáti tisíc podpisů se mi dosáhnout nepodařilo. Nashromáždil jsem jen něco přes polovinu tohoto počtu," oznámil tajemník současného prezidenta Ladislav Jakl na svém webu. Ani snaha najít podporu mezi zákonodárci mu kandidaturu nevynesla. "Pro mne osobně z toho plyne ponaučení, že jsem se sběru měl věnovat ještě usilovněji," dodává k tomu Jakl.

Podnikatel Kořán adeptem na prezidenta nebude, nemá dost podpisů

Podpisy se nepodařilo sehnat ani dalšímu z kandidátů, Pavlu Kořánovi. Přestože není všeobecně známou osobností, podařilo se mu k dnešku, kdy lhůta pro nominace končí, nasbírat přes 43.000 podpisů. Ke splnění limitu pro registraci mu chybí podpora zhruba sedmi tisíc lidí. Kořán v prohlášení doporučil volit skutečně nezávislé kandidáty, "za kterými nestojí politické strany, sponzoři ani skrytí lobbisté".

kimJan Kiml, ČTK

Najdete na Lidovky.cz