Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jakubiskovi musí zaplatit za film Bathory 54 milionů

Česko

PRAHA Manželé Jakubiskovi musí podle rozhodnutí Městského soudu v Praze zaplatit směnku na 54 milionů korun České spořitelně. Banka jim peníze půjčila na natočení filmu Bathory. Podle soudu jsou manželé prokazatelně se splátkami dluhu v prodlení.

Rozsudek není pravomocný a lze se proti němu odvolat. Deana Jakubisková tuto možnost údajně zvažuje. Rozhodnutí ji doslova zvedlo ze židle a soudci začala kauzu znovu rozčileně vysvětlovat.

Česká spořitelna uzavřela se společností Jakubisko film v červnu 2005 smlouvu o úvěru. Banka se v ní zavázala, že společnosti poskytne úvěr do výše 50 milionů s tím, že společnost jí splatí do konce června 2008 deset milionů korun, do konce září 20 milionů a do konce prosince zbývajících 20 milionů korun.

Úvěr byl zajištěn mimo jiné i bianco směnkou s tím, že ji spořitelna bude moci vyplnit pouze tehdy, pokud se Jakubisko film dostane s úhradou úvěru do prodlení. To se pak podle názoru banky skutečně stalo a soud posléze vydal příkaz k zaplacení směnky.

Jak vysoký je vlastně dluh?

Společnost Jakubisko film se hájí tím, že České spořitelně zaplatila celkem zhruba 80 milionů korun. Za úvěr, který je předmětem sporu, prý chtěla v září 2008 zaplatit 10,9 milionu, banka ale tyto peníze započetla na druhý úvěr, který u ní společnost měla. Jakubiskovi vedou s Českou spořitelnou v souvislosti s filmem Bathory několik dalších soudních sporů. Spořitelna chtěla už vleklý spor ukončit s tím, že se ale dál nebrání dalším mimosoudním jednáním o narovnání dluhu. Jakubisková se hájila tím, že s bankou už jedná dva roky a ta údajně stále není schopna vyčíslit, kolik vlastně dluží. Navíc také prý spořitelně platí filmovou rentu deset procent z obratu filmu.

Jakubiskův snímek Bathory se s rozpočtem 13,3 milionu eur (zhruba 328 milionů korun) zařadil k nejnákladnějším filmům ve střední Evropě. Vznikl v koprodukci Česka, Slovenska, Maďarska a Británie. Podle Jakubiskové usnadnila jeho natočení Česká televize, která poskytla 35 milionů korun, a slovenské ministerstvo kultury příspěvkem jednoho milionu eur (zhruba 25 milionů korun). Evropský fond Eurimages filmu přidělil 650 tisíc eur (přes 16 milionů korun) a Fond české kinematografie přispěl sedmi miliony korun. Ke konci ledna loňského roku zaplatili diváci za vstupné v kinech na film Bathory téměř 87 milionů korun, zdaleka ne celá částka ale skončila u producentů. Prorazit do zahraniční distribuce se autorům příliš nepodařilo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!