Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Jalta: Pro nové jednání i lidovci

Česko

  13:35
Brno - Lidovci na brněnské radnici chtějí, aby se o koupi paláce Jalta do vlastnictví města hlasovalo znovu. A veřejně.

Lidovci požadují nové hlasování. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Loni v prosinci o koupi domu a jeho výměně za jiné městské nemovitosti rozhodlo městské zastupitelstvo v neveřejném hlasování. „Znovu by se mělo hlasovat proto, aby byly jasné postoje jednotlivých stran,“ řekl lidovecký náměstek primátora Jan Holík. Nové rozhodování o koupi chtějí lidovci navrhnout na nejbližší schůzi městského zastupitelstva. Tajné hlasování o Jaltě navrhl radní za ODS Pavel Blažek, protože nechtěl, aby rozhodnutí prověřovala policie. Primátor Richard Svoboda (ODS) označil tehdy způsob rozhodování za velkou raritu. Představitelé KDU-ČSL tvrdí, že zastupitelé za jejich stranu byli proti koupi budovy. „Spekuluje se ale o tom, jak se k věci lidovci postavili, veřejné hlasování by mělo udělat jasno,“ vysvětlil náměstek Holík. Podle něj město nepotřebuje budovu za každou cenu. Zvlášť, když jsou podmínky prodeje nedostatečné, míní Holík.

Magistrát uvažoval o koupi Jalty už delší dobu. Dům chce opravit a přesunout do něj své kanceláře z jiných míst. Současnému majiteli Jalty Miroslavu Lekešovi za něj nabízí několik budov centru Brna, které si sám Lekeš vybral. Proti transakci byli od počátku například zastupitelé za Stranu zelených. Ti také začátkem ledna vyzvali primátora, aby smlouvu s podnikatelem Lekešem nepodepisoval a nechal zastupitelstvo znovu hlasovat.

Směnu Jalty vyšetřuje policie na základě trestního oznámení zástupce lékárny U Červeného raka. Dům se známou lékárnou je jednou z budov, kterou má Lekeš od města dostat. Majitelé lékárny chtěli podnikatele přeplatit a dům koupit, město na to však nepřistoupilo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!