Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Cimický se omylem předávkoval prášky na spaní, tvrdí zdroj. Ještě nevypovídal

Psychiatr Jan Cimický foto: Tomáš KristMAFRA

Psychiatr Jan Cimický, který skončil v sobotu v pražské Ústřední vojenské nemocnici se o sebevraždu nepokusil. V pátek o tom s odvoláním na zdroje informoval server Blesk.cz. Podle jeho zjištění se nechtěně předávkoval prášky na spaní. „Pan doktor to s prášky trošku přehnal a k ránu se mu udělalo zle,“ tvrdí zdroj Blesku. Deník současně uvedl, že Cimický je již při vědomí.
  9:51

Podle informací Blesku v koktejlu prášků, které si na noc z pátku na sobotu Jan Cimický „naordinoval“, figuroval i jeden známý lék proti úzkosti a depresím.

Cimický na to, že mu není dobře, upozornil pracovníka duševního zdraví Modrá laguna. Právě v centru má Cimický ordinaci. Podle Blesku právě v centru v sobotu Cimický přespával a patrně žádal o pomoc. Server také uvedl, že psychiatra našla v bezvědomí recepční, která poté zavolala záchranku.

Policie chce vědět, co přesně se stalo

Redakce iDNES.cz se snažila do Modré laguny dovolat. Ani na jednom z telefonních čísel uváděných na webových stránkách centra to však nikdo v pátek ráno nezvedl. Blesk současně uvedl, že Cimický je již při vědomí.

Událostí se zabývá také pražská policie. Mluvčí pražské policie Richard Hrdina v pondělí pro iDNES.cz řekl, že jakmile to zdravotní stav Cimického dovolí, bude zjišťovat, co se na místě stalo.

Redakce iDNES.cz oslovila znovu v pátek policii, zda již Cimického vyslechla. „Ke konkrétním osobám nemůžeme ze zákona poskytovat žádné informace. Prozatím není nic nového ke zveřejnění,“ řekl v pátek pro iDNES.cz policejní mluvčí Hrdina.

Soud je zatím naplánovaný na 7. listopadu

Začátek jednání v případu Cimického je naplánovaný u Obvodního soudu pro Prahu 8 na 7. listopadu. Soudce zatím počítá v listopadu se čtyřmi jednacími dny, zasedne vždy v úterý.

Média však nyní spekulují o tom, že s ohledem na zdravotní stav Cimického může dojít k odročení jednání.

Psychiatra obvinilo několik jeho pacientek ze sexuálního obtěžování či přímo napadení před dvěma lety. Herečka a zpěvačka Jana Fabiánová uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl.

Příspěvek na sociální síti zveřejnila podle médií kvůli informaci o tom, že by měl Cimický od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana dostat vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Cimický v minulosti vinu odmítl

V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy. Zkušenost s obtěžováním popsala například moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat a líbat. Žena z ordinace utekla.

Cimický v minulosti vinu odmítl, kritizoval také postup policie. Uvedl, že se hodlá aktivně bránit a dokázat svou nevinu. Kvůli lékařskému tajemství a respektu k pacientům nebude ale tato obhajoba veřejná, dodal. Vyznamenání od Zemana se nakonec rozhodl nepřevzít.

Kriminalisté původně navrhli obžalobu pro Cimického loni v říjnu, tehdy ho vinili z 28 případů znásilnění či vydírání. Státní zastupitelství ale o měsíc později kauzu policii vrátilo k došetření.

Nařídilo jim, aby se vypořádali s otázkou, zda nejsou některé skutky promlčeny. Znovu policie navrhla lékaře obžalovat v červnu. Státní zástupce podal obžalobu v srpnu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!