Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Cimický, který čelí obžalobě ze znásilnění, je ve vážném stavu v nemocnici

Psychiatr Jan Cimický, který čelí obžalobě ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání, je v nemocnici ve vážném stavu. Podle informací serveru Blesk.cz, který na případ upozornil, se 75letý lékař předávkoval prášky. Za necelé tři týdny ho čeká začátek soudního procesu.
  20:27aktualizováno  20:54

„Z ulice Rubličova jsme dnes v dopoledních hodinách převáželi pacienta,“ sdělil redakci iDNES.cz zástupce mluvčí pražské záchranné služby Karel Kirs. Podle informací dostupných na webu Centra duševní pohody Modrá laguna se v Rubličově ulici nachází Cimického ordinace.

Podle Blesku leží Cimický na ARO v pražské Střešovické nemocnici. „Pacienta s tímto jménem a ročníkem narození k nám dopoledne přivezli v bezvědomí na ICU B, více informací poskytovat nemohu,“ informovali podle serveru na evidenci pacientů v ÚVN.

Jeho případ začne Obvodní soud pro Prahu 8 projednávat 7. listopadu. Soudce zatím naplánoval na listopad čtyři jednací dny, zasedne vždy v úterý. Už v minulosti obvinění odmítl a prohlásil, že hodlá prokázat svou nevinu.

Psychiatra obvinilo několik jeho pacientek ze sexuálního obtěžování či přímo napadení před dvěma lety. Herečka a zpěvačka Jana Fabiánová uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. Příspěvek na sociální síti zveřejnila podle médií kvůli informaci o tom, že by měl Cimický od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana dostat vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury.

V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy. Zkušenost s obtěžováním popsala například moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat a líbat. Žena z ordinace utekla.

Cimický v minulosti vinu odmítl, kritizoval také postup policie. Uvedl, že se hodlá aktivně bránit a dokázat svou nevinu. Kvůli lékařskému tajemství a respektu k pacientům nebude ale tato obhajoba veřejná, dodal. Vyznamenání od Zemana se nakonec rozhodl nepřevzít.

Kriminalisté původně navrhli obžalobu pro Cimického loni v říjnu, tehdy ho vinili z 28 případů znásilnění či vydírání. Státní zastupitelství ale o měsíc později kauzu policii vrátilo k došetření. Nařídilo jim, aby se vypořádali s otázkou, zda nejsou některé skutky promlčeny. Znovu policie navrhla lékaře obžalovat v červnu. Státní zástupce podal obžalobu v srpnu.

Autoři: ,