Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Cimický opět u soudu. Soudce vyloučil veřejnost z výslechů svědků

Obvodní soud pro Prahu 8 dnes začne projednávat případ psychiatra Jana Cimického. Ten je obžalovaný ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Obvodní soud pro Prahu 8 ve čtvrtek pokračuje v projednávání případu psychiatra Jana Cimického. Ten je obžalován ze čtyř znásilnění a 35 vydírání. Lékař vinu odmítá. Soudce vyslýchá svědky, nicméně ale vyloučil po celý den veřejnost z jednací síně z důvodu ochrany obětí.
  8:09aktualizováno  11:17

Cimický se čtvrtečního soudního líčení neúčastní, soudce Petr Novák jeho žádosti o jednání v jeho nepřítomnosti vyhověl, protože již vypovídal v lednu.

První vypovídal psychiatr Zdeněk Šolle, který pracoval v psychiatrické léčebně Bohnice od roku 1990 do 1994. Tedy ve stejnou dobu, kdy tam pracoval i Cimický. Šolle se s ním ale nikdy nesetkal. Jedna z jeho někdejších pacientek je ale mezi poškozenými.

„Byla moje pacientka. Nevybavuji si, že by o něm se mnou mluvila. Možná o tom mluvila v rámci více věcí, které se týkají vztahů, ale ne přímo,“ uvedl psychiatr.

Další Barbora Šollová byla na výpovědi klientky, kterou měla v péči před 32 lety v psychiatrické léčebně Bohnice, kde pracovala jako řádová sestra od roku 1987 do roku 1991. Pacientka se léčila kvůli úzkostem a panickým atakám, podle Šollové měla závislost na lécích, více si ale nepamatovala.

Po jejím výslechu soudce Novák vyloučil veřejnost z jednání po celý den. Zdůvodnil to tím, že při výpovědi dalších svědků zazní citlivé informace, které se nemají dostat na veřejnost.

„Jsou na programu svědci. Pan předseda vyhlásil, že kromě prvních dvou svědků, kteří byli z řad lékařského personálu, budou výslechy bez účasti veřejnosti. Vůbec nedokážu říct, za jak dlouho bude rozsudek,“ sdělila státní zástupkyně Martina Adámková při pauze.

Ta navrhuje pro Cimického tříleté vězení a zákaz výkonu lékařské profese. Veškeré obvinění lékař dlouhodobě odmítá.

„Nebudeme se s panem doktorem vyjadřovat v průběhu řízení. Vyjádříme se v rámci procesu či závěrečných řečích, sdělovali jsme, že našeho obhajoba nebude veřejná a nebudeme komentovat ani náš další postup,“ řekl obhájce Cimického Miroslav Kučerka.

Při lednovém jednání několik psychiatrů, kteří s Cimickým pracovali, potvrdilo, že si některé pacientky na lékaře stěžovaly. Například bývalý ředitel psychiatrické léčebny Bohnice, ve které Cimický pracoval, Zdeněk Bašný sdělil, že s Cimickým ukončil spolupráci v roce 1993 kvůli dvěma stížnostem o nevhodném chování sexuálního charakteru.

Státní zástupkyně do obžaloby zahrnula celkem 39 obětí, které lékař měl napadnout v letech 1979 až 2018. Šest dívek nebylo plnoletých, 32 z nich byly jeho pacientky. Ty často osahával při zavádění jehliček při akupunktuře.

„Studentku, která využila jeho nabídku studentské praxe a současně i nabídku terapeutických sezení, při jedné z terapií začal nečekaně osahávat na prsou pod oblečením, psa jí silně tiskl a mačkal, otíral se o ně hlavou, pokoušel se jí líbat, na což jako 17letá studentka nedovedla nijak reagovat, ztuhla,“ píše se v obžalobě, kterou má redakce iDNES.cz k dispozici.

Ženy se bály, že jim nikdo neuvěří

Podle obžaloby se Cimický spoléhal na důvěru pacientek v lékaře. Ženy uvedly, že se bály, že jim nikdo neuvěří, proto útoky nenahlásily. „Jejich úvahy do velké míry zvyšovala skutečnost, že obviněný se sebereprezentoval jako úspěšný, navíc mediálně známý psychiatr, jehož pacienti se rekrutují z řad známých osobností,“ uvedla státní zástupkyně v obžalobě.

To se změnilo v roce 2021, kdy herečka a zpěvačka Jana Fabiánová uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. Svěřila se o tom na sociální síti, podle médií kvůli informaci o tom, že by měl Cimický od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana dostat vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury. V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy. Psychiatr vinu odmítl.

Kriminalisté původně navrhli obžalobu pro Cimického loni v říjnu, tehdy ho vinili z 28 případů znásilnění či vydírání. Státní zastupitelství pak ale kauzu policii vrátilo k došetření. Nařídilo, aby se policisté vypořádali s otázkou, zda nejsou některé skutky promlčeny. Znovu policie navrhla lékaře obžalovat letos v červnu a státní zástupce podal v srpnu na lékaře obžalobu.

16. ledna 2024

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...