Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Výtržníky z líčení s Peterkovou žene policie k soudu, hrozí jim až dva roky vězení

Soud s Janou Peterkovou skončil předčasně po vyražení dveří. (30. května 2023) foto: @MercuryBarbora

Policie uzavřela šetření incidentu u pražského městského soudu z loňského května, kdy se do síně vlámali příznivci souzené dezinformátorky Jany Peterkové. Ve snaze dostat se do sálu napadli justiční stráž, vysadili dveře a na chodbě skandovali hesla o gestapu. Za výtržnictví hrozí osmi lidem až dva roky vězení.
  12:28

„Kriminalisté dnes ukončili vyšetřování celého případu a celou věc předali Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2 s návrhem na podání obžaloby,“ uvedla policie v pondělí na síti X.

„Podali jsme návrh na podání obžaloby u sedmi osob, u osmé osoby to nebylo možné z důvodu zdravotního stavu. I u ní však vyšetřování nadále probíhá, bližší informace ke konkrétním osobám sdělovat nemohu,“ doplnil pro iDNES.cz policejní mluvčí Jan Rybanský.

Na jednání soudu 30. května přišlo několik desítek příznivců Peterkové. Ve snaze dostat se do jednací síně napadli lidé justiční stráž a vysadili dveře. Na chodbě dav skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě. Přivolaná policie na místě zadržela dva muže.

Peterkové pak soud s vyloučením veřejnosti uložil za šíření poplašné zprávy v době koronavirové pandemie dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Peterková proti rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

O obvinění osmi lidí informovali policisté loni v říjnu. Podle dřívějších informací České televize mezi nimi je mimo jiné Pavel Zítko.

Ten na sebe v minulosti upozornil například u Obvodního soudu pro Prahu 8, kdy hlasitými projevy a skandováním spolu s dalšími lidmi vyjadřoval podporu Patriku Tušlovi, který byl obžalovaný z pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka. Podporu vyjádřil také Tomáši Čermákovi se Zdeňkem Masárem, kteří čelí stíhání kvůli výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Pět z osmi obviněných je stíháno pro přečin násilí proti orgánu veřejné moci spáchaný ve spolupachatelství. Jedna z těchto osob je navíc stíhána také pro jednání kvalifikované jako přečin pohrdání soudem, uvedl v říjnu pro iDNES.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Za výtržnictví hrozí obviněným až dva roky vězení, jednomu z obviněných mohou soudy uložit až tříletý trest. Násilí proti orgánu veřejné moci mohou soudy potrestat maximálně pěti lety, za pohrdání soudem hrozí dva roky vězení.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek po incidentu vyhodnotil zásah policie a justiční stráže jako profesionální. Situace podle něj není taková, že by byly potřeba změny zákonů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!