Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Janda: Vasja mi bude chybět

Česko

Zatímco kvartet českých skokanů na lyžích zamíří do Vancouveru již zítra, letadlo s Jakubem Jandou (31) nad Atlantikem zamává křídly o pět dnů později. Bývalý vítěz Světového poháru a momentálně 24. muž celkového pořadí seriálu si prosadil individuální program, jemuž věří.

9 dnů do olympiády

* LN Proč neletíte do Kanady s ostatními skokany?

Do Vancouveru bych v tom případě přiletěl devět dnů před kvalifikací na středním můstku, což je hloupost. Moc dlouho bych totiž nezávodil. Bavil jsem se o tom s mým trenérem Vasjou Bajcem a shodli jsme se, že pro mě bude lepší zaskákat si ještě o víkendu na Světovém poháru v německém Willingenu. Tamější můstek mám hrozně rád, a kdyby se mi tam zadařilo, docela by mě to pro Vancouver pozitivně naladilo.

* LN Na aklimatizaci vám tím pádem ale zůstane minimum času...

Když mířím směrem na západ, s aklimatizací problém nemám nikdy. Opačným směrem to bývá mnohem horší.

* LN Ještě nedávno se ale proslýchalo, že v případě, když nepoletíte speciálem s ostatními, si budete muset zaplatit letenku sám. Je to pravda?

Tuhle věc jsem řešil se sportovním ředitelem skokanského úseku Rostislavem Jozífkem. Jednal s vedením Českého olympijského výboru a prý s hrazením letenky problém nebude.

* LN V roli asistenta reprezentačního trenéra Davida Jiroutka se ve výpravě objeví poněkud nelogicky Borek Sedlák. Tedy skokan, jemuž nominace jen těsně unikla. Nepřipadá vám tahle volba poněkud zvláštní?

Tohle není moje věc, je to záležitost Bóry a vedení úseku, jak se rozhodli. Já tyhle věci neřeším a nezajímám se o ně.

* LN Proč si myslíte, že právě ve skoku na lyžích se tradičně před velkými akcemi šíří neklid a věčné dohady kolem osob doprovázejících závodníky?

Mě hlavně zajímá, jestli jsem v nominaci. Já v ní jsem, což je pro mě nejdůležitější a vše ostatní jde zcela mimo mě.

* LN Úplně mimo vás ale jistě nejde fakt, že si na cestu do Kanady nemůžete do letadla přibalit i Vasju Bajce, s nímž jste spojen řečeno s nadsázkou snad až pupeční šňůrou...

To je pravda, Vasju na olympiádě postrádat budu. Nedá se ale nic dělat, akreditace pro něj bohužel nezbyla. Ještě se v téhle věci cosi zkouší udělat, ale jeho účast v tuto chvíli vidím tak na jedno procento. Aneb jde spíše o science fiction... Kdyby se olympiáda konala v Evropě, asi by to tak velký problém nebyl.

* LN Na posledních závodech v Zakopaném, kde jste se vešel do elitní desítky, jste si pochvaloval nové lyže. V čem jsou jiné než předchozí?

Nové lyže měly být úplně stejné jako staré, jenže ve vzduchu se najednou chovaly naprosto jinak. Byly živější. Zatímco na starých pracovala jen špička, tyhle byly živé celé. Ve vzduchu jsem vnímal docela jiný pocit a najednou jsem létal o deset metrů dál než na starých. Všechno je alchymie, firmy pořád vymýšlejí něco nového.

* LN Často se spekuluje o tom, že fenomenální Rakušané podvádějí s kombinézami. Vy se nesnažíte vymyslet nějakou fintu?

Všichni se snažíme pořád něco vylepšovat. I já budu skákat v kombinéze, která je na hraně pravidel. Jinak to ale nejde. Kombinézy se sice kontrolují dost intenzivně, ale situace je taková, že když někdo bude chtít někoho diskvalifikovat, tak si důvod vždycky najde. Je to stejné, jako když vám policajt bude chtít dát pokutu, tak vám ji zkrátka napaří.

***

Sudová má jasno, odletí do Kanady

Jede na hry

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová i s poraněným kolenem na olympijské hry pojede. Česká medailová naděje dostala ke startu ve Vancouveru souhlas ošetřujícího lékaře Vladislava Hospodára. Na základě jeho stanoviska účast Sudové schválil předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Sedmadvacetiletá Sudová si přetrhla přední zkřížený vaz v levém koleně při tréninku před Světovým pohárem v americkém Deer Valley před dvaceti dny. Od té doby se léčí v Česku, má na míru vyrobenou ortézu a už zkusila zatížit nohu při jízdě v boulích. Sama od počátku takřka na sto procent věřila, že na olympiádě bude závodit, její nominace do Vancouveru ale byla podmíněna lékařskou zprávou. Jirásek si před svým rozhodnutím telefonicky Sudovou vyslechl a hovořil i s doktorem Hospodárem.

„Mám dobrozdání i jejího trenéra Radka Herota. Dle jejich vyjádření je Nikola schopna absolvovat olympijský závod, proto jsem se rozhodl její nominaci potvrdit,“ uvedl Jirásek. „Jednoduché to asi nebude, ale ona má touhu všechno přemoct a překonat,“ doplnil Jirásek.

Doktor Hospodár, který má závodnici na starosti, přitom zpočátku příliš nevěřil, že by mohla Sudová ve Vancouveru startovat. Svěřenkyně Radka Herota se ale dokázala se zraněním poměrně rychle vyrovnat, a tak může ve čtvrtek odletět s první částí české výpravy do Kanady.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...